Lekkoatletyczne MP w Bydgoszczy

Marcin Krzywański najszybszym sprinterem kraju; Agnieszka Pogroszewska i Katarzyna Żakowicz kolejnymi reprezentantkami na mistrzostwa świata
To najważniejsze wieści pierwszego dnia mistrzostw Polski na stadionie bydgoskiego Zawiszy. Krzywański, którego nie było nawet na podium rok temu w Krakowie, wygrał piątkowy finał "setki" z wynikiem 10,23 s. Wyprzedził Piotra Balcerzaka (obaj Skra) o 0,07 s. Broniący tytułu Marcin Nowak był ostatni. - Cieszę się z sukcesu, bo wyrównałem rekord życiowy - mówił za metą Krzywański. Żałuję, że zabrakło lekkiego wiaterku, bo wtedy byłbym w stanie zbliżyć się do 10,20 i indywidualnego minimum na mistrzostwa świata w Edmonton. W Kanadzie liczymy nawet na brąz w sztafecie - dodał. Na razie tylko on i Balcerzak mogą się czuć pewni, że w niej pobiegną. - Może niektórzy myślą, że rzucamy się z motyką na słońce. Nikt na nas nie liczy i dlatego jesteśmy spokojni o swój wynik i walkę o brąz. Biegam już tyle lat, że samo wejście do finału sztafety mnie nie zadowala - dodał Balcerzak.

Poza Krzywańskim w jednym z dziewięciu piątkowych finałów dobry wynik osiągnął kolejny zawodnik Skry Warszawa Grzegorz Marciniszyn. Skoczył w dal równe 8 metrów, w innych nie schodził poniżej 7,70. - 8 metrów to dziś 27. wynik na świecie, ale ciągle brakuje tych 20 centymetrów do przepustki do Edmonton. Zabrakło mi dziś konkurentów, którzy naciskaliby i mobilizowali do lepszych osiągnięć - przyznał.

Od wczoraj pewne wyjazdu na MŚ - w gronie już blisko 30-osobowej reprezentacji - są dwie specjalistki od konkurencji techniczno-siłowych. Pogroszewska rzuciła młotem 67,79 m, gdy do minimum wystarczyło pokonać 65,00 m. Złota nie zdobyła, ale od mistrzyni olimpijskiej Kamili Skolimowskiej (Warszawianka) była gorsza tylko o 33 cm. - Jestem przeziębiona, biorę antybiotyki - tłumaczyła "Gazecie" Skolimowska. Drugą kwalifikację na MŚ zdobyła Żakowicz, pchając kulą na 18,59 (minimum 18,50).

Mistrzowie: 100 m kobiet - Agnieszka Rysiukiewicz (AZS AWF Wr.) 11,62; 100 m mężczyzn - Marcin Krzywański (Skra) 10,23; rzut młotem kobiet - Kamila Skolimowska (Warszawianka) 68,12; pchnięcie kulą kobiet - Krystyna Zabawska (Podlasie Białystok) 18,85; skok w dal - Grzegorz Marciniszyn (Skra) 8,00; pchnięcie kulą mężczyzn - Leszek Śliwa (Zawisza) 19,32; 3 km z przeszkodami - Jan Zakrzewski (Oleśniczanka) 8.34,64; 5 km kobiet - Justyna Bak (Skra) 16.05,84; 10 km mężczyzn - Dariusz Kruczkowski (Zawisza)