Sampras i Hingis nr 1

Amerykanin Pete Sampras i Szwajcarka Martina Hingis zostali rozstawieni z numerami 1 podczas turnieju w Wimbledonie, który rozpocznie się 25 czerwca.
Po raz pierwszy w historii tej imprezy organizatorzy umieścili na liście rozstawionych 32 zawodników i 32 zawodniczki zamiast 16. Przy ustalaniu listy wzięli pod uwagę klasyfikację ATP jak również rezultaty jakie tenisiści i tenisistki uzyskiwali na kortach trawiastych. Dlatego poza nią znalazł się zwycięzca zakończonego tydzień temu turnieju na kortach Rolanda Garrosa i numer 1 w rankingu ATP Gustavo Kuerten. W ramach protestu przeciw takim metodom rozstawiania nie zgłosi się do turnieju finalista zawodów we Francji Juan Carlos Ferrero. Brazylijczyk i Hiszpan zupełnie nie radzą sobie na kortach trawiastych.

Sampras choć zajmuje obecnie 5. miejsce w rankingu ATP rozpocznie turniej z numerem 1. Jest bowiem najbardziej utytułowanym zawodnikiem tej imprezy. Wygrywał w Londynie siedmiokrotnie.

Pierwsza lista rozstawionych zawodników na turnieju w Wimbledonie ukazała się w 1924 roku. Wtedy organizatorzy dzielili graczy aby w pierwszych rundach nie wpadali na siebie tenisiści z tego samego kraju. Trzy lata później zrezygnowano z kryterium narodowości, a na czele umieszczano już ośmiu najlepszych zawodników. Po wojnie liczba rozstawionych zawodników wahała się od od 10 w 1951, 12 w latach 1952-54 a od 1975 roku do poprzedniego sezonu wynosiła 16. Jedynym tenisistą, który nie znajdując się na liście wygrał turniej był Boris Becker w 1985 roku.

Czołówka rozstawionych tenistów: 1. P. Sampras (USA), 2. A. Agassi (USA), 3. P. Rafter (Australia), 4. M. Safin (Rosja), 5. L. Hewitt (Australia).

Czołówka rozstawionych tenisistek: 1. M. Hingis (Szwajcaria), 2. V. Williams (USA), 3. L. Davenport (USA), 4. J. Capriati (USA), 5. S. Williams (USA).

Z powodu kontuzji nie wystąpią na Wimbledonie Monica Seles, Anna Kurnikowa i Mary Pierce. U panów Mark Philippoussis i Marcelo Rios.