Polska awansowała do hokejowej grupy A!

To w pełni zasłużony awans - mówił wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) Miroslav Schubrt po zwycięstwie polskich hokeistów z Litwinami 13:2. Ta wygrana zapewniła Polakom pierwszy od 10 lat awans do grupy A

Korespondencja Michał Białoński,l

Grenoble

Wcześniej w mistrzostwach Dywizji 1 w Grenoble biało-czerwoni pokonali Holandię (4:0), Węgry (3:0), Litwą i w najważniejszym meczu Danię (5:3). Faworyzowana Francja straciła punkty po porażce 1:3 z Węgrami i remisie 4:4 z Holandią.

Niedzielny mecz z Francją nie miał już więc żadnego znaczenia, mimo, że przegraliśmy 2:4. Polacy jednak koniecznie chcieli zakończyć turniej bez straty punktu. Dobrze nawet zaczęli mecz z Francuzami. Po strzale Leszka Laszkiewicza uzyskali prowadzenie. Francuzi wyrównali w 40 minucie, a po chwili nastąpił chyba przełomowy moment meczu. Sędziowie nie uznali bramki Andrzeja Schuberta. Główny tłumaczył po meczu, że sęzia liniowy za szybko wznowił grę. W trzeciej tercji w ciągu kilku minut Francuzi zdobyli trzy bramki.

W sobotnim spotkaniu z Litwą tylko 49 s trwały nadzieje Francuzów na to, że może stanie się cud i Polska straci punkty. Już pierwsza ofensywna akcja naszego zespołu przyniosła gola. Bramkę zdobył Leszek Laszkiewicz. Potem już gole dla biało-czerwonych padały co chwilę. Już w połowie drugiej tercji, gdy prowadziliśmy 6:0, stało się jasne: Polska w maju 2002 r. zagra na MŚ gr. A w Goeteborgu.

A po meczu zaczęła się feta. Polscy hokeiści najpierw zrobili kilka rund honorowych z wielką flagą, następnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego wespół z garstką pracujących we Francji Polaków, którzy dopingowali zespół okrzykami "Jadą, jadą, jadą!".

- Dobra robota - pogratulował prezydent IIHF Szwajcar Rene Fasel Jackowi Zamojskiemu, wybranemu na najlepszego zawodnika w meczu z Litwą.

Prezes PZHL Zenon Hajduga, który w piątek przyjechał do Grenoble, ujawnił, że Polska stara się o prawo organizacji MŚ grupy A w 2006 r. - Miałyby się one odbywać w Warszawie, Krakowie i Katowicach - powiedział nam Hajduga.

Polska - Litwa 13:2 (3:0, 4:0, 6:2)

Bramki: Laszkiewicz (1.), Schubert (5., 32., 35.), Pysz (13., 33.), Ślusarczyk (24.), Klisiak (42.), Płachta (46., 53., 57.), Tkacz (49.), Zamojski (50.) - Kaminskaf (48.), Sedavicius (59.).

Polska: Jaworski (30. Kieca) - Zamojski, Schubert, Płachta Tkacz, Justka - Śmiałowski, Piątek, Pysz, Garbocz, Laszkiewicz - Gonera, Mieszkowski, Klisiak, Parzyszek, Kwiatkowski - Różański, Łabuz, Ślusarczyk, Słaboń, Demkowicz.

Litwa : Aleinokovas (55, Budvytis) - Kieras, Andrius Kaminskas, Kuliesius, Pliskauskas, Slikas - Jakuta, Lukosevicius, Tomas Kaminskas, Fiscev, Simankov - Aliukonis, Katulis, Svedavicius, Vaiciukevicius, Lelenas - Rimkus, Lukenskas, Bauba, Steponaitis, Bernatavicius.

Francja - Polska 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)

Bramki: Laszkiewicz (4), Justka (57) - Gras (40), Amar (43), M. Rosenthal (46), Bozon (50)