Nanga Parbat. Francuski wspinacz nieoficjalnie: Mackiewicz i Revol w czwartek zdobyli szczyt

Zdobyli szczyt Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Być może dlatego mieli siły, by przeżyć w takich warunkach - napisał na Facebooku Ludovic Giambiasi, francuski wspinacz, który ma kontakt z Elisabeth Revol.

Francuski wspinacz Ludovic Giambiasi poinformował, że Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz zdobyli w czwartek szczyt Nanga Parbat. 

Jeśli informacje przekazane przez wieloletniego partnera wspinaczkowego Eli się potwierdzą, będzie to oznaczać, że Naga Góra doczekała się drugiego zimowego wejścia w historii, a Tomasz Mackiewicz dopiął swego. To jego siódma wyprawa na Nanga Parbat. 

- Tomek i Eli zdobyli szczyt Nanga Parbat. Skoro tak napisała Eli, to domyślam się, że będzie potrafiła to udokumentować. Mam nadzieję, że Tomka ten sukces utrzyma przy życiu - komentuje w rozmowie z WP Sportowe Fakty Małgorzata Sulikowska. 

Ekspedycja wchodziła na szczyt drogą Messnerów-Eisendle'a-Thomaseth'a, która nie została przez wspomniany zespół dokończona. Mackiewicz i Revol dokonali przełomu. 

Nanga Parbat po raz pierwszy zimą została zdobyta w lutym 2016 r. przez Simone Moro, Alexa Txikona i Muhammada Alego. Mackiewicz długo nie mógł pogodzić się z tym faktem i kwestionował działanie lokalizatora GPS tego drugiego. Na marne, bo wejście zostało uznane. 

"Czapkins" ostatni raz był na Nandze w tym samym roku, co pierwsi zimowi zdobywcy. Po powrocie do Polski obiecał sobie, że nigdy więcej nie wróci w Karakorum. Nie dotrzymał słowa i osiągnął wymarzony cel, choć obecnie walczy o życie. Ponad dobę spędził na wysokości 7280 m n.p.m., nabawił się ślepoty lodowcowej i choroby wysokościowej. Jego stan jest krytyczny. Partnerka Polaka ma się lepiej - zdołała zejść prawie sześćset metrów niżej, ma odmrożone palce w dłoni.

Trwa akcja ratunkowa, w której udział biorą alpiniści z Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 w składzie: Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor. Ekipa rozpocznie działalność jeszcze w sobotę. 

Trwa relacja na żywo z akcji ratunkowej na Nanga Parbat

Marek Chmielarski: chłopaki są gotowi, żeby działać w ścianie i uratować obie osoby

Piotr Pustelnik, prezes PZA: mam ogromny żal do Pakistańczyków