Sport.pl

Nanga Parbat. Francuski wspinacz nieoficjalnie: Mackiewicz i Revol w czwartek zdobyli szczyt

Zdobyli szczyt Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Być może dlatego mieli siły, by przeżyć w takich warunkach - napisał na Facebooku Ludovic Giambiasi, francuski wspinacz, który ma kontakt z Elisabeth Revol.

Francuski wspinacz Ludovic Giambiasi poinformował, że Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz zdobyli w czwartek szczyt Nanga Parbat. 

Jeśli informacje przekazane przez wieloletniego partnera wspinaczkowego Eli się potwierdzą, będzie to oznaczać, że Naga Góra doczekała się drugiego zimowego wejścia w historii, a Tomasz Mackiewicz dopiął swego. To jego siódma wyprawa na Nanga Parbat. 

- Tomek i Eli zdobyli szczyt Nanga Parbat. Skoro tak napisała Eli, to domyślam się, że będzie potrafiła to udokumentować. Mam nadzieję, że Tomka ten sukces utrzyma przy życiu - komentuje w rozmowie z WP Sportowe Fakty Małgorzata Sulikowska. 

Ekspedycja wchodziła na szczyt drogą Messnerów-Eisendle'a-Thomaseth'a, która nie została przez wspomniany zespół dokończona. Mackiewicz i Revol dokonali przełomu. 

Nanga Parbat po raz pierwszy zimą została zdobyta w lutym 2016 r. przez Simone Moro, Alexa Txikona i Muhammada Alego. Mackiewicz długo nie mógł pogodzić się z tym faktem i kwestionował działanie lokalizatora GPS tego drugiego. Na marne, bo wejście zostało uznane. 

"Czapkins" ostatni raz był na Nandze w tym samym roku, co pierwsi zimowi zdobywcy. Po powrocie do Polski obiecał sobie, że nigdy więcej nie wróci w Karakorum. Nie dotrzymał słowa i osiągnął wymarzony cel, choć obecnie walczy o życie. Ponad dobę spędził na wysokości 7280 m n.p.m., nabawił się ślepoty lodowcowej i choroby wysokościowej. Jego stan jest krytyczny. Partnerka Polaka ma się lepiej - zdołała zejść prawie sześćset metrów niżej, ma odmrożone palce w dłoni.

Trwa akcja ratunkowa, w której udział biorą alpiniści z Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 w składzie: Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor. Ekipa rozpocznie działalność jeszcze w sobotę. 

Trwa relacja na żywo z akcji ratunkowej na Nanga Parbat

Marek Chmielarski: chłopaki są gotowi, żeby działać w ścianie i uratować obie osoby

Piotr Pustelnik, prezes PZA: mam ogromny żal do Pakistańczyków

Więcej o:
Komentarze (333)
Nanga Parbat. Mackiewicz i Revol stanęli w czwartek na szczycie Nanga Parbat
Zaloguj się
 • wsciekly_komentator

  Oceniono 56 razy 38

  Szykują już epitafium. Zdobywca Nanga Parbat zimą.
  Zamiast dorabiać komuś pośmiertnie historię, chciałbym przeczytać, ze to nieodpowiedzialne, ze w gorach potrzeba dużo pokory i zdrowego rozsądku. Ta sama gazeta wiesza psy (słusznie) na turystach w trampkach idących zimą na Rysy, a robi bohatera z kogoś, kto tak samo bezmyślnie, narażając siebie i innych idzie w najwyzsze gory świata. Powinni go uratowac, czego mu życze, a potem spuścić porządny wpie...

 • agap.e

  Oceniono 32 razy 24

  Drugie w historii wejście na szczyt i nikomu się nie chwalili przez 2 dni mając przy sobie GPSy i telefon satelitarny, tym bardziej mając kontakt z bazą?

 • airborell

  Oceniono 20 razy 18

  "Czapkins" ostatni raz był na Nandze w tym samym roku, co pierwsi zimowi zdobywcy. Po powrocie do Polski obiecał sobie, że nigdy więcej nie wróci w Karakorum. Nie dotrzymał słowa'

  Dotrzymał, bo Nanga nie jest w Karakorum.

 • lewaczka_z_fejsbuczka

  Oceniono 18 razy 14

  Tak tak. Pani Elisabeth jest "w stałym kontakcie", wysyła wiadomości i NIE wysyła takiego njusa.... oficjanie, ze zdjęciem na przykład.... tak, tak, z pewnością.

 • Gilles Manchuel

  Oceniono 10 razy 10

  20 godzin walcząc z czasem! Jeśli im się uda dość do nich, to w jakim stanie będą? Czy wtedy będą jeszcze mieli siły aby im udzielić pomoc i ich uratować? Oby nie popełnili fatalnych błędów z powodu wyczerpania! Ogromny szacunek dla Was panowie ratownicy! Jesteśmy z Wami. Trzymamy kciuki. Wam się uda!

 • stenrw

  Oceniono 9 razy 9

  Trzy źródła, zapewne: facebook, twitter i instgram. A na każdym ten sam Francuz, którego na miejscu nie było...

 • wsciekly_komentator

  Oceniono 13 razy 9

  Jako Janusz pijacy piwo przed tv, mam prośbę do wszystkich specjalistów himalaistów, zeby mi wytłumaczyli co to jest ta choroba wysokosciowa, na ktorą cierpi Tomek. Czy nie jest ona spwodowana przypadkiem brakiem odpowiedniej aklimatyzacji do takiej wspinaczki? Czy aklimatyzacja nie jest głównym etapem przygotowań do zdobywania tak wysokich gór? Jak dlugo zespół się aklimatyzował i dlaczego tak krotko? Czy tak wygląda profesjonalne, poważne i odpowiedzialne wspinanie się w tak ekstremalnych warunkach? Nie znam się więc proszę o poważne odpowiedzi.
  A jeszcze do pana prezesa Pustelnika oburzonego zachowaniem Pakistańczykow? Czy PZA akceptuje takie standardy wspinania w wysokich górach. Czy nie oburza go, ze profesjonalna, dobrze przygotowana i droga wyprawa musi zawiesić działalność i narażać swoje życie, żeby ratować wspinaczy, ktorzy wspinają sie w taki a nie inny sposob?

 • piotrt707

  Oceniono 13 razy 7

  Człowiek umiera !! Jaki sukces co wy pdolicie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX