Sport.pl

Nanga Parbat. Marek Chmielarski dla TVN24: chłopaki są gotowi, żeby działać w ścianie i uratować obie osoby

Himalaista Marek Chmielarski na antenie TVN24 powiedział, że zespół ratunkowy jest gotowy na samotny, trzydniowy pobyt w górze. Wszystko, by uratować Mackiewicza i Revol. Wiadomo, że Elisabeth Revol pisze wiadomości, z których wynika, że schodzi. Z kolei na przeciw jej wyszli Adam Bielecki i Denis Urubko.

Zespół ratunkowy złożony ze wspinaczy znajdujących się pod K2 dotarł pod Nanga Parbat. Lokalizator Adama Bieleckiego wskazuje, że himalaiści znajdują się na wysokości ok 5200 m n.p.m. Polacy chcą uratować życie Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol, którzy w czwartek prawdopodobnie stanęli na szczycie Nagiej Góry.

Polak znajduje się na wysokości ok. 7200 m n.p.m. i nie wiadomo, w jakim jest stanie. Na pewno doznał ślepoty lodowcowej i ma odmrożenia. Prawdopodobnie cierpi również na chorobę wysokościową, ale nie wiadomo, który narząd doznał obrzęku. Nieoficjalnie się mówi, że jest to zarówno mózg, jak i płuca. A to najgorszy scenariusz. W takim przypadku należy natychmiast schodzić w dół, skorzystać z tlenu i przyjąć leki.

Francuska alpinistka ma się lepiej. Jest prawie tysiąc metrów niżej niż Mackiewicz. Z przekazanych przez nią wiadomości wynika, że mimo odmrożeń próbuje schodzić. 

Na pomoc wyruszyło czterech Polaków: Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala. Dwaj pierwsi idą na spotkanie z Revol. 

Członek Zimowej Narodowej Wyprawy na K2, Marek Chmielarski, powiedział na antenie TVN24, że wspinacze posiadają namioty, śpiwory i jedzenie, są gotowi na samotny trzydniowy pobyt w ścianie. 

Z kolei Rafał Fronia dodał, że dojście do Elisabeth Revol zajmie ok szesnaście godzin. To oznacza, że Urubko i Bielecki spotkają się z nią ok. 6 rano. Od tego momentu dojście do Mackiewicza zajmie jeszcze sześć lub siedem godzin. 

Relacja na żywo z akcji ratunkowej.  

Więcej o:
Komentarze (105)
Nanga Parbat. Chmielarski: ekipa ratunkowa jest gotowa, żeby działać w ścianie
Zaloguj się
 • plutoniczna

  Oceniono 12 razy 8

  @MichaZajda na #NangaParbat
  Jeśli chłopaki uratują Tomka Mackiewicza i Eli Revol to zdobycie przy tym K2 będzie mało znaczącym epizodem.

  nic ując nic dodać.
  tylko trzymać kciuki.

 • Dobromir Milej

  Oceniono 7 razy 5

  :) Ludzie, więcej serca i optymizmu!!! Près de 60.000 euros ont été versés en quelques heures, par plus de 2.800 contributeurs. ( Przyjaciele z Francji zebrali w ciągu kilku godzin 60 tyś euro a potrzeba było 50 tyś) Znane jest położenie Eli i Tomka - mamy XXI wiek - GPS.Zdobyli Nange, są twardzi, wytrzymają. Raczej wyślijcie dobre wibracje, żeby "cofnąć" zmiane pogody na niedzielę - szczęśliwy powrót rescue team z Eli i Tomkiem. Pozdro z Francji

 • boliver

  Oceniono 3 razy 3

  Wg l'équipe sytuacja jest taka,,
  Kiedy zadecydowali o powrocie to Elisabeth zostawila Tomka w namiocie I potem zaczela schodzenie samotnie,, jesli jest to faktem to szanse przezycia dla Tomka Istnieja,,
  Dlatego Powodzenia,,, dla wszystkich,,,

 • koll11

  Oceniono 7 razy 3

  Jezeli tak jest jak pisza to Tomek nie ma szans.przykre ale po co sie oklamywac,

 • augenthaler

  Oceniono 2 razy 2

  Trzymam kciuki za powodzenie akcji ratunkowej. Na uratowanie Eli szanse są duże, ale nie wiem jak sprawa wygląda z Tomkiem. Trzeba jednak mieć nadzieję do końca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX