Sport.pl

Pekin 2008. Ilja Iljin jednak na dopingu. Szymon Kołecki mistrzem olimpijskim

Badanie próbki B potwierdziło, że mistrz olimpijski z 2008 i 2012 r., Kazach Ilja Iljin, zażywał środki dopingujące. To oznacza, że złoty medal za igrzyska w Pekinie przypadnie dotychczasowemu wicemistrzowi - Szymonowi Kołeckiemu
W 2008 r. Kołecki do końca walczył o złoto. Srebrny medalista z 2000 r. nie był w pełni sił, startował z kontuzją kolana. Iljin przez cztery dni nic nie jadł, by zrzucić cztery kilogramy. W dodatku też walczył z urazem. Kołecki w dwuboju uzyskał 403 kg. Iljin - 406 kg.

Dwa tygodnie temu wyszło na jaw, że Iljin mógł zażywać doping, ale z wyrokiem trzeba było czekać na badanie próbki B. Teraz już wiemy, że Iljin przyjmował niedozwolone substancje i złoto najpewniej zostanie mu odebrane. Po ośmiu latach, trafi zatem do reprezentanta Polski.

Pekin i Londyn - 20 na dopingu

Drużyna ciężarowców z Kazachstanu nie startowała przed Pekinem przez dwa lata. - Ale nie wolno im zarzucać, że się kryją. Ilja powiedział, że leczył kontuzję, a ja nie mam powodu, by mu nie wierzyć - mówił wtedy sztangista Kołecki, dziś szef Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

Iljin odniósł niebywały sukces - w wieku 24 lat obronił olimpijski tytuł. W Londynie podniósł wtedy w dwuboju 418 kg - to rekord igrzysk. - Żeby wygrać, oddałem wszystko. To mój osobisty triumf - mówił wtedy po odniesieniu zwycięstwa.

Kołecki też ma niejasną przeszłość - pisaliśmy o tym w lutym. Z dokumentów, do których dotarła "Gazeta Wyborcza'', wynika, że w 2002 r. ukraiński lekarz Walentin Czernopiatow kupił dla niego w Odessie 13 opakowań retabolilu, sterydu anabolicznego, środka zabronionego. Kołecki zasugerował, że zestawienie leków, które brał, zostało sfałszowane.

Jeśli chodzi o Iljina - jeszcze niedawno uważany był za jednego z głównych faworytów do złota w Rio. Pół roku temu dźwignął w dwuboju 437 kg. To nowy rekord świata.Czy podnoszenie ciężarów powinno zostać ''zresetowane''?
Więcej o:
Komentarze (12)
Pekin 2008. Ilja Iljin jednak na dopingu. Szymon Kołecki mistrzem olimpijskim
Zaloguj się
 • dar61

  Oceniono 4 razy 4

  Kto by lubił chemiczny sport?

  '...Po ośmiu latach, trafi zatem do reprezentanta Polski....'
  Czy autorzy tej notki mogliby uzasadnić powód wpisania przecinka w zdaniu powyższym?

 • mrs.courvoisier

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe czy Ilja może mieć dzieci po tych eksperymentach? Syn miałby na drugie Ilicz.

 • bigosmiszcz2

  Oceniono 1 raz 1

  Iljin się skończył.

 • Rafał Sowa

  0

  W ciężarach wszyscy biorą, nikt nie jest czysty!!! Bajki dla dzieci, raz wpadnie jeden innym razem drugi a Ilja Iljin i tak jest najlepszym z najlepszych. Gość jest fenomenem, w dodatku za każdym razem potrafi zrobić show.

 • poli44

  0

  Ale dlaczego dopiero po ośmiu latach?

 • com_ent

  0

  Ciężary powinny być dyscypliną cyrkową a nie olimpijską

 • ankonta57

  0

  Ćpalnia a nie sport!!!

 • bombama

  0

  Widać było wtedy że Kołecki odstaje dziwnie od tego Iljina choć dawał z siebie wszystko ale nie podejrzewałem że chodzi o koks tylko o geny których się nie przeskoczy. A tu proszę. Złoto po 8 latach to już jednak nie to choć warto było czekac.

 • kapus0001

  0

  Wielkie gratulacje dla pana Szymona. Wszyscy wiemy, jak długo gonił ten złoty medal. Najpierw w 2000 roku, pechowo przegrane zloto z Kakiaszwilisem a potem w podobnych okolicznościach w 2008 z Ilinem. Ale wreszcie odrobina sprawiedkliwości. Gorzka jednak to sprawiedliwość bo Mazurka mu nie zagrali. Będzie jednak w zapisany w olimpijskich kronikach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX