Mistrzostwa Europy IPSC Action Air za nami. Wystartowało siedmiu strzelców z Polski

11-13 września odbyły się mistrzostwa Europy IPSC Action Air 2015 w Anglii (3rd Annual Airsoft Surgeon European Championship 2015). To już trzecia edycja zawodów. W tym roku wystartowało w nich ponad 100 strzelców z Wielkiej Brytanii, Holandii, Czech, Belgii, Hongkongu, Filipin oraz Polski. To o 1/3 więcej niż w 2014 r.
IPSC Action Air to strzelanie dynamiczne z pistoletu pneumatycznego o kalibrze 6 mm (bez pozwolenia), gdzie liczy się jak najszybsze i najcelniejsze ostrzelanie wyznaczonych celów. Ta dyscyplina sportu cieszy się dużą popularnością w Azji, jednak od paru lat zdobywa coraz większą liczbę zwolenników także w Europie, w tym w Polsce.

W tym roku na mistrzostwach nasz kraj reprezentowało siedmiu strzelców z klubów strzeleckich Legia Warszawa, SWKS Warka, "Arma-Ipa" Bielsko-Biała oraz niezrzeszone. Na podium stanęli Maciej Piwowarski (1. wicemistrz w klasie sprzętowej Open), Paulina Wołyniec (1. wicemistrz w kategorii Lady w klasie Standard) oraz Barbara Rosłanowska (2. wicemistrz w kategorii Lady w klasie Standard).

Organizatorzy mistrzostw, RedWolf Airsoft, zapewnili miłośnikom IPSC porządną dawkę strzeleckich emocji. Przez 3 dni rywalizacji zawodnicy do pokonania mieli 16 torów, z których zdecydowana większość stanowiła tory średnie (do 24 strzałów) oraz długie (do 32 strzałów). W sumie do oddania było ok. 300 strzałów do 200 celów.

Tegoroczny poziom zawodów wymagał od strzelców większych umiejętności technicznych niż rok temu i był wyzwaniem w kwestii bezpiecznego posługiwania się bronią. Zawodnicy wykazać musieli się sprawną obsługą manualną pistoletu, tzn. jak najszybszym dobyciem go z kabury, sprawnym przeładowaniem, zmianą magazynków. Na niektórych torach konieczna była większa koncentracja, gdyż znajdowały się na nich cele ruchome, które pokazywały się i znikały, a duża liczba tarcz do ostrzelania wymagała sprytnego zaplanowania przebiegu. Każdy setna sekundy i każdy cel liczyły się do wygranej.

Kto preferował tory krótkie, mógł wykazać się w dodatkowej konkurencji: najlepszy czas - 3 rundy - 5 poperów. Jeden ze sponsorów ufundował nagrodę za najlepszą sumę czasów z 3 rund, gdzie do położenia było 5 celów metalowych stojących obok siebie.

Na zawodach pokazał się gość specjalny, Saul Kirsch, utytułowany strzelec IPSC, który od początku wspiera organizację mistrzostw Europy. Można z nim było wymienić różne doświadczenia na temat strzelania dynamicznego.

Nie zawiedli także sponsorzy. Wśród nagród do wylosowania znalazło się kilkanaście pistoletów oraz pełna gama akcesoriów do strzelania.

Zwycięzców wyłoniono w klasach sprzętowych: STANDARD, OPEN, CLASSIC oraz w kategoriach: Junior, Lady Standard, Lady Open. Specjalne nagrody wręczono dla najlepszych w kategoriach Senior i Super Senior Standard oraz Senior i Super Senior Open.

Wyłoniono także mistrza Europy (osobę pochodzącą z Europy, z najlepszymi czasami i wynikami na tarczy), której przypadł największy puchar mistrzostw.

Każdego, kto chce poczuć niesamowitą atmosferę zrzeszającą miłośników IPSC Action Air z całego świata, zapraszamy na mistrzostwa Europy do Anglii za rok!

Wszystkich chcących zacząć strzelać dynamicznie zachęcamy do treningów IPSC Action Air w klubach strzeleckich w Waszym mieście.