Zagórska i Siudek na piątym miejscu w MŚ

Dorota Zagórska i Mariusz Siudek zajmują piąte miejsce po programie krótkim par sportowych na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym w Vancouver.

- Wiemy, że dwie pary są właściwie poza naszym zasięgiem - mówił przed mistrzostwami Mariusz Siudek. - Raczej nie uda się nam pokonać reprezentantów gospodarzy Jamie Sale i Davida Pelletiera, podobnie jak Rosjan Jeleny Biereżnej i Antona Sicharulidze. Jednak z pewnością powalczyć możemy z Chińczykami, z którymi przegraliśmy walkę o trzecie miejsce finału Grand Prix.

Rosjanie są srebrnymi medalistami z igrzysk w Nagano. Potem byli między innymi mistrzami świata w 1998 i 1999 r. W ubiegłym sezonie, w którym także nikt nie wątpił w ich sukces, Biereżna została zdyskwalifikowana za doping podczas ME. Łyżwiarka tłumaczyła się wzięciem leków na przeziębienie, ale Rosjanie stracili złoto i nie wystąpili w MŚ.

Wśród solistów Rosjanin Jewgienij Pluszczenko i Japończyk Takeshi Honda wygrali grupy kwalifikacyjne. Mistrz Europy Pluszczenko wygrał grupę A. Za najgroźniejszego rywala miał broniącego mistrzowskiego tytułu swojego rodaka Aleksieja Jagudina. Jednak liczne błędy spowodowały, że trzykrotny mistrz świata zajął dopiero piąte miejsce i po kwalifikacjach ma niewielkie szanse na kolejny złoty medal. Za wartość techniczną dostał noty tylko od 5,0 do 5,5 pkt.

Jagudin wykonywał program do muzyki z filmu "Gladiator", ale daleko było mu do bohatera - Maximusa. Upadł boleśnie już w pierwszym skoku - poczwórnym toe-loopie. - To był taniec bólu - oceniła trenerka Tatiana Tarasowa. Próbowała ona wytłumaczyć słabą postawę trzykrotnego mistrza świata. Według jej słów rosyjski łyżwiarz podczas jednego z treningów doznał kontuzji, niegroźnej wprawdzie, ale przeszkadzającej podczas tańca. W poniedziałek Jagudin miał zostać poddany prześwietleniu i wkrótce lekarz ma zadecydować, czy może dalej startować w Vancouver.

Za Pluszczenką uplasował się Amerykanin Todd Eldredge, a trzecie miejsce zajął jego rodak Timothy Goebel. W grupie A Japończyk Takeshi Honda wyprzedził trzykrotnego mistrza świata Kanadyjczyka Elvisa Stojko i brązowego medalistę mistrzostw Europy Stanicka Jeannette'a.

Polska nie ma swojego reprezentanta w konkurencji solistów. Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego w ostatniej chwili wycofał Bartosza Domańskiego, który miał zastąpić kontuzjowanego Roberta Grzegorczyka.

Wyniki rundy kwalifikacyjnej solistów.

Grupa A: 1. Jewgienij Pluszczenko (Rosja) 0,4 pkt., 2. Todd Eldredge (USA) 0,8, 3. Timothy Goebel (USA) 1,2, 5. Aleksiej Jagudin (Rosja) 2,0. Grupa B: 1. Takeshi Honda (Japonia) 0,4, 2. Elvis Stojko (Kanada) 0,8, 3. Stanick Jeannette (Francja) 1,2.