F1 H2O. Jedyny start Marszałka w Polsce

Już 11 i 12 lipca w Augustowie Bartłomiej Marszałek powalczy z najlepszymi motorowodniakami świata. Jedyna okazja do zobaczenia w kraju pierwszego Polaka w F1 H2O obfitować będzie w liczne atrakcje, na czele z wyścigiem łodzi z samochodami rajdowymi czy biciem rekordu prędkości na wodzie.
Sezon sportowy najlepszego aktualnie polskiego motorowodniaka rozkręcił się na dobre. Ledwie kilka dni temu Marszałek zaliczył bardzo udany start w eliminacji mistrzostw świata F1 H2O w Evian we Francji, skąd wrócił z czterema punktami. Nie ma jednak czasu na odpoczynek. Natychmiast zaczął przygotowania do XI Mistrzostw Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance w Augustowie.

- Bardzo się cieszę na występ w Augustowie, nie tylko z powodu wspaniałej atmosfery, która zawsze tam panuje. To jedyna okazja dla mnie do startu w Polsce oraz spotkania z kibicami w kraju na żywo - nie kryje radości Bartłomiej Marszałek. - Lista startowa Endurance wygląda w tym roku wyjątkowo imponująco - dodaje Polak.

Istotnie, wśród zgłoszonych do startu na jeziorze Necko zawodników jest m.in. Francuz Philippe Chiappe, aktualny mistrz świata F1 H2O. Ten 52-letni zawodnik ma potężne doświadczenie sportowe, zebrane podczas kilkunastu lat startów. Uczestniczył w niemal stu eliminacjach w królewskiej klasie F1 H2O. Był także dwukrotnie mistrzem świata Endurance (2003 i 2011).

Kolejnym z utytułowanych rywali Marszałka w Augustowie będzie Włoch Alex Carella, aktualny wicemistrz świata F1 H2O. Wcześniej, trzy lata z rzędu, stawał on na najwyższym stopniu podium F1 H2O (2011, 2012, 2013).

- Gwiazdy z listy startowej zapewniają, że poziom zawodów w Augustowie usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających kibiców - zapewnia Marszałek. - Na samych dwóch (sobota i niedziela) eliminacjach mistrzostw świata nie kończą się jednak atrakcje. Wyzwałem na pojedynek Krzysztofa Hołowczyca i ten zapowiedział, że stawi się ze swoją rajdówką na starcie niecodziennego wyścigu: superłódź kontra supersamochód - dodaje.

Bartłomiej Marszałek ścigać się będzie także z Martinem Kaczmarskim w jego rajdówce, a nawet postara się ustanowić rekord prędkości na wodzie. Kibice będą mieli okazję do zobaczenia na żywo zawodników biorących udział w Szkole Mistrzów LOTTO i ich pojazdów, m.in. samochody rajdowe znane z trasy Dakaru.

- Zapewniam, że żaden kibic nie będzie rozczarowany. A tym, którzy będą mieli szczęście w konkursach, zagwarantuję gigantyczną dawkę emocji podczas przejażdżki po trasie zawodów, wspólnie ze mną, dwuosobową łodzią klasy F1! - zapowiada Bartłomiej Marszałek.

Tuż po zawodach w Augustowie Polak zacznie przygotowania do kolejnej eliminacji mistrzostw świata F1 H2O - w Porto, 2 sierpnia.

PLAN IMPREZY W AUGUSTOWIE:

Piątek (10 lipca)

14:00 - Start oficjalnego treningu przed mistrzostwami świata

18:00 - Parada łodzi zawodników oraz pojazdów sportowców Szkoły Mistrzów LOTTO po ulicach Augustowa

Sobota (11 lipca)

9:00 - Start mistrzostw świata oraz otwarcie Strefy Kibica Szkoły Mistrzów LOTTO

9:00-19:00 - spotkania ze sportowcami Szkoły Mistrzów LOTTO, konkursy dla kibiców i inne atrakcje

19:00 - wyścigi Kaczmarski vs. Marszałek i Hołowczyc vs. Marszałek oraz próba ustanowienia rekordu prędkości na wodzie przez Bartka Marszałka

21:00 - kino plenerowe

Niedziela (12 lipca)

9:00 - wyścig finałowy mistrzostw świata

9:00 - 17:00 - atrakcje w Strefie Kibica Szkoły Mistrzów LOTTO

17:00 - oficjalne zakończenie imprezy

Bartłomiej Marszałek ma 32 lata, 183 cm wzrostu i 83 kg wagi. Jest pierwszym i jedynym Polakiem startującym w prestiżowej motorowodnej serii F1 H2O (udział w dwunastu Grand Prix). Sportowiec ma na koncie m.in. tytuł mistrza Polski w klasie 0-250 czy wicemistrza świata w klasie 0-350. W sezonie 2014 był siódmym kierowcą mistrzostw świata F1 H2O. Trenerem i mentorem Bartłomieja jest Waldemar Marszałek - do dzisiaj najbardziej utytułowany zawodnik na świecie w klasach 0-250 i 0-350, sześciokrotny mistrz świata.

W sezonie 2015 Bartłomiej Marszałek, uczestnik programu Szkoła Mistrzów LOTTO, startuje w całkowicie nowym bolidzie, przygotowanym przez włoską stajnię DAC Racing. Łódź dysponuje 2,5-litrowym silnikiem V6 o mocy 450 koni mechanicznych. Maszyna waży zaledwie 450 kg. Do setki przyspiesza w 2,5 sekundy, a prędkość maksymalna sięga 250 km/h.