Co warto zapamiętać z Super Bowl 2014

Seattle Seahawks zdobyli Super Bowl - najcenniejsze sportowe trofeum w Ameryce. W finale ligi futbolu amerykańskiego NFL na MetLife Stadium w East Rutherford w stanie New Jersey pokonali Denver Broncos 43:8.
Koszmar Peytona ManningaO tym będzie się mówić najwięcej po niedzielnym meczu. Peyton Manning 37-letni rozgrywający - jeden z najlepszych w historii NFL - który prowadził w sezonie zasadniczym i play-off Denver Broncos od zwycięstwa do zwycięstwa, zawiódł kompletnie w Super Bowl. Już w pierwszej akcji swojego zespołu jego nieporozumienie z centrem Mannym Ramirezem dało punkty rywalom. W pierwszej połowie dwa razy po jego podaniach piłka lądowała w rękach obrońców Seahawks. Jedna z tych akcji zakończyła się punktami zdobytymi przez liniowego Malcolma Smitha. Dzień przed meczem NFL ogłosiła, że Manning został MVP sezonu zasadniczego.

Najszybsze punkty w historii Super BowlW 12. sekundzie pierwszej połowy Denver Broncos stracili pierwsze punkty w tym meczu po nieporozumieniu przy tzw. snapie - pierwszym zagraniu do quarterbacka. Manning nie złapał piłki, a ta wylądowała w polu punktowym. Knowshon Moreno z Broncos złapał fubolówkę, aby nie przyłożyli jej rywale. W ten sposób podarował dwa punkty Seahawks za tzw. safety. To były najszybciej uzyskane punkty w historii Super Bowl.

Niezwykła 12. sekundaCo ciekawe w 12. sekundzie drugiej połowy Seattle Seahawks też zdobyli punkty. Percy Harvin w tzw. akcji powrotnej po wznowieniu gry przez Broncos przebiegł 87 jardów i zaliczył przyłożenie - trzecie w tym meczu dla Seattle.

Na zdjęciu Percy Harvin w polu punktowym rywali.

Ofensywa sprzedaje bilety, defensywa zdobywa tytułyInna wersja tego wyświechtanego powiedzenia to "Ofensywa wygrywa mecze, ale defensywa - tytuły". W Super Bowl 2014 znalazło potwierdzenie jak nigdy. Spotkały się przecież najlepsza ofensywa w NFL (Broncos) z najlepszą defensywą (Seahawks). I to obrona okazała się lepsza. Dwa przechwyty, dwie piłki przejęta po fumble (upuszczenie piłki), safety i przyłożenie Smitha, a do tego niski dorobek punktowy rywali - to fenomenalny bilans defensywy zwycięzców.

Na zdjęciu jedno z fumble Broncos.

Największy łomot od 21 latW ostatnich latach losy Super Bowl ważyły się często do końcowych sekund. 35 punktów różnicy, jaką Seahawks pokonali Broncos to najwyższa różnica od 21 lat. W 1993 r. w takim samym rozmiarze (52:17) Dallas Cowboys pokonali Buffalo Bills. Na zdjęciu Marshawn Lynch zdobywa pierwsze przyłożenie dla Seahawks.

Tytuł MVP dla Malcolma SmithaNajlepszym zawodnikiem meczu został Malcolm Smith (na zdjęciu) liniowy z formacji defensywnej Seahawks. W ten sposób została doceniona cała obrona zwycięzców. Ostatni raz zawodnik z defensywy został MVP Super Bowl 11 lat temu, gdy nagroda ta przypadła Dexterowi Jacksonowi z Tampa Bay Buccaneers.

Mayweather przegrał 10 milionów?Według nie do końca potwierdzonych informacji Floyd Mayweather, niepokonany mistrz świata w boksie i najlepiej zarabiający sportowiec w ubiegłym roku, postawił w Las Vegas 10 mln dolarów na zwycięstwo Broncos.

Pierwszy Super Bowl dla SeahawksSeattle Seahawks w NFL grają dopiero od 1976 r., gdy zostali przyjęcie do ligi razem z Tampa Bay Buccaneers. Właścicielem Seahawks jest Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu. To pierwsze mistrzostwo w Seattle od 1979 r., gdy tytuł w NBA zdobyli SuperSonics. Broncos po raz piąty przegrali w SuperBowl, a tylko dwa razy wygrali. Na zdjęciu maskotka Seahawks - jastrząb Taima.

Żaden z zawodników Seahawks nie zdobył wcześniej Super Bowl w innym zespole.Więcej o: