Thomas Bach nowym szefem MKOl-u

Thomas Bach został nowym przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. To pierwszy Niemiec na tym stanowisku w jego 119-letniej historii.
Bach zastąpił na stanowisku Jacquesa Rogge, który był przewodniczącym od 2001 roku i nie ubiegał się o reelekcję. Od lat Niemiec był wymieniany wśród faworytów na następcę Belga. W głosowaniu pokonał pozostałych kandydatów: Siergieja Bubkę, wiceprzewodniczącego MKOl-u Singapurczyka Ser Mianga Nga, Portorykańczyka Richarda Carriona, Szwajcara Denisa Oswalda oraz Tajwańczyka Chinga-Kuo Wu. Wymaganą większość zdobył już w drugiej rundzie głosowania (w pierwszej opadł Wu). Za jego kandydaturą opowiedziało się 49 z 93 członków. Carrion uzyskał 29 głosów, Ng sześć, Oswald pięć, a Bubka cztery. Został wybrany na ośmioletnią kadencję, z możliwością przedłużenia o kolejne cztery lata.

Bach ma 59 lat. W 1976 w Montrealu został mistrzem olimpijskim w drużynowym florecie. Od 1991 roku jest członkiem MKOl-u a od 2006 kieruje Niemieckim Olimpijskim Związkiem Sportowym.

- Chcę wszystkim podziękować za okazane zaufanie. Dam z siebie wszystko i chcę abyście wiedzieli, że moje oczy i serce oraz drzwi do gabinetu są zawsze otwarte - powiedział nowy przewodniczący.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS, na Androida i Windows Phone