Sport.pl

IO 2020. Tokio gospodarzem letnich igrzysk w 2020 roku [Sylwetka gospodarza, reakcje na Twitterze]

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku odbędą się w Tokio. Japońskie miasto wygrało z Madrytem i Stambułem. Gospodarza igrzysk wybrał Międzynarodowy Komitet Olimpijski na kongresie w Buenos Aires.
Tokio pokonało Stambuł w drugiej turze. Tureckie miasto piąty raz ubiegało się o igrzyska. Madryt stracił szanse w pierwszej turze. Głosowania, w których wzięło udział ok. stu członków MKOl, były tajne.

Stolica Japonii zdeklasowała turecką metropolię 60:36. W pierwszej turze musiała być dogrywka, ponieważ Stambuł i Madryt otrzymały po 26 głosów, a Tokio uzbierało wówczas 42.

Stambuł przegrał prawdopodobnie przez niepewną sytuację polityczną w tym regionie. Do tego w ostatnich latach miało miejsce wiele skandali dopingowych z udziałem tureckich sportowców i ustawianiem meczów przez tureckie kluby. Na niekorzyść Madrytu działał kryzys finansowy w tym kraju i duża stopa bezrobocia. W dodatku Europa organizowała ostatnie Igrzyska - w Londynie w 2012 roku.

Stolica Japonii była postrzegana jako opcja o najmniejszym stopniu ryzyka. Miasto jest nowoczesne, ma znakomicie rozwiniętą komunikację miejską (czas podróży między poszczególnymi obiektami będzie najkrótszy ze wszystkich miast-gospodarzy), kraj jest stabilny ekonomicznie, a ostatnie igrzyska były w Tokio niemal pół wieku temu. Sporą wadą tej kandydatury było jednak położenie Japonii, która ostatnio padła ofiarą tsunami. W jego wyniku doszło do ogromnego skażenia przez katastrofę w elektrowni w Fukushimie.

Szczegóły kandydatury Tokio

Liczba mieszkańców: 13 milionów

Wcześniejsze Igrzyska: 1964

Wcześniejsze oferty o organizację: 1960, 2016

Przedstawiciel oferty: Tsunekazu Takeda

Liczba obiektów: 36 (15 istnieje, reszta musi zostać zbudowana, z czego dziesięć zostanie rozebranych po Igrzyskach)

Budżet komitetu organizacyjnego: 3.42 miliarda dolarów

Budżet na infrastrukturę: 4.38 miliarda dolarów

Potencjalna data: 24 lipca - 9 sierpnia

Hasło Igrzysk: "Odkryć jutro"

Co ciekawe, Tokio będzie jednym z zaledwie czterech miast, które organizowały letnie igrzyska więcej niż raz. Pozostałe to: Ateny (1896, 2004), Paryż (1900, 1924), Londyn (1908, 1948, 2012) i Los Angeles (1932 i 1984).

W niedzielę członkowie MKOl zdecydują, czy w programie igrzysk zostaną zapasy.

Reakcje na Twitterze

Pierwsze reakcje użytkowników na Twitterze po wyborze Tokio są raczej przychylne. Tenisista Andy Murray, który wygrał turniej na igrzyskach w Londynie, gratuluje Tokio i zastanawia się, czy w 2020 roku będzie jeszcze w stanie wystąpić.Szef FIFA Sepp Blatter uważa, że Japonia sprosta zadaniu, bo znakomicie zorganizowała mistrzostwa świata w 2002 roku z Koreą Południową.Satyryczny turecki magazyn "Zaytung" znalazł natomiast odpowiedź, dlaczego nie wygrał Stambuł.Gary Lineker zrobił za to dowcipną aluzję do organizacji mundialu w 2022 w Katarze. "W Tokio będzie wtedy bardzo gorąco, powinni przesunąć tę imprezę na zimę"Pogratulował Tokio nawet słynny hiszpański koszykarz Pau Gasol, który rzecz jasna trzymał kciuki za Madrytem.Więcej o:
Komentarze (34)
IO 2020. Tokio gospodarzem letnich igrzysk w 2020 roku [Sylwetka gospodarza, reakcje na Twitterze]
Zaloguj się
 • orlando07

  Oceniono 187 razy 181

  "Tokio pokonało Stambuł w drugiej turze. Turecka stolica piąty raz ubiegała się o igrzyska"

  Przykro mi to stwierdzić, ale stolicą Turcji jest prawdopodobnie Ankara, a nie Stambuł :/

 • osski

  Oceniono 135 razy 127

  stambuł nie jest stolicą !!! do szkoły

 • stonedjesus

  Oceniono 97 razy 91

  "Tokio pokonało Stambuł w drugiej turze. Turecka stolica piąty raz ubiegała się o igrzyska."

  Czyżby Turcy ostatnio przenieśli swoją stolicę? Bo do tej pory była w Ankarze... ;)

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 42 razy 40

  "Tureckie miasto piąty raz ubiegało się o igrzyska" kontra "Tokio pokonało Stambuł w drugiej turze. Turecka stolica piąty raz ubiegała się o igrzyska"- to może byś tak przeprosił za pomyłkę, a nie edytował njusika i udawał, że nic się nie stało? Korona z głowy z tego powodu nie spadnie, wierszówka i tak wpadnie.

  My, korektorzy, jesteśmy dla Was.

  :]

 • swordmasterx21

  Oceniono 22 razy 22

  Co ciekawe, Tokio będzie jednym z zaledwie czterech miast, które organizowały letnie igrzyska więcej niż raz. Pozostałe to: Ateny (1896, 2004), Paryż (1900, 1924), Londyn (1908, 1948, 2012) i Los Angeles (1932 i 1984).

  Pogratulować umiejętności liczenia. Raczej jeżeli doda się do tych 4 miast Tokio to będzie ono jednym z PIĘCIU MIAST.

 • klokanpolska

  Oceniono 58 razy 14

  Sowicie zapłacili i wygrali. Podobnie było w MS Elity w hokeju na lodzie. Sowicie Japończycy płacili, na rzecz IIFH i przez ładnych parę lat nie mogli w sportowej rywalizacji opuścić Elity. Pismak, stażyści i inne maści może tego nie wiedzą, ale rasowi sportowi dziennikarze na pewno tak. Czy mijam się z prawdą?

 • piotr_kalisz

  Oceniono 24 razy 12

  Wszystkich uspokajam - Turcja nie przeniosła stolicy z Ankary do Stambułu. Stolica przeniosła się tylko na chwilę na mapie świata wyrysowanej w mojej zmęczonej późną porą głowie, ale już wróciła na swoje miejsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX