ESPN Classic. Alex Ferguson jakiego nie znacie

12 Mistrzostw, 5 Pucharów Anglii, 4 Puchary Ligi oraz Klubowe Mistrzostwo Świata to tylko nieliczne z osiągnięć Manchesteru United pod wodzą Alexa Fergusona. Dziś nikt nie ma wątpliwości dlaczego ten wspaniały szkocki szkoleniowiec zaliczany jest do najwybitniejszych trenerów w historii piłki nożnej. Jego historię w MU możesz poznać oglądając ESPN Classic.

Alex Ferguson swoją przygodę z futbolem rozpoczął w klubie Queen's Park w 1957 roku. Zajmował wówczas pozycję napastnika. Jako piłkarz grał również w barwach klubu Dunfermilne i Glasgow Rangers. Jego kariera zawodnicza trwała do roku 1974, a tuż po rezygnacji został trenerem.

Pierwszym ważnym osiągnięciem jako menagera było zdobycie Mistrzostwa Szkocji z drużyną Aberdeen w 1981 roku. Tak rozpoczęła się jego dobra passa. Klub, z którym wówczas współpracował zdobył mistrzostwo jeszcze dwukrotnie w latach 1984 i 1985 oraz czterokrotnie Puchar Szkocji. Historycznym momentem było wywalczenie Pucharu Zdobywców Pucharów w 1983 roku, kiedy to Aberdeen wygrał z Realem Madryt. Po pięciu latach wspólnych sukcesów, w 1986r Alex Ferguson rozstał się z dotychczasowym zespołem i objął prowadzenie nad Manchesterem United.

Sam wówczas nie przypuszczał, że ich współpraca ułoży się na tyle pomyślnie, że znajdzie się w czołówce trenerów najdłużej współpracujących z jedną drużyną. Początki nie były jednak łatwe. Gra ?Czerwonych Diabłów? pozostawiała wiele do życzenia, a zawodnicy zagrożeni byli spadkiem do drugiej ligi. Alex Ferguson okazał się być dla nich wybawieniem. Będąc pod jego skrzydłami już po pierwszym sezonie awansowali na 11 pozycję w lidze. Kolejny rok menager poświęcił na inwestycje w młode talenty. Wprowadzenie świeżości i nowego potencjału w szeregi klubu okazało się być genialnym posunięciem. W 1990r Manchester United odniósł długo wyczekiwany sukces - zdobył Puchar Anglii, a w 1992r po 26 latach ciężkich starań wróciło do niego Mistrzostwo Anglii. Od tego momentu trofea posypały się jak z rękawa.

Dyscyplina i wysokie wymagania stawiane piłkarzom zaowocowały zdobyciem potrójnej korony w sezonie 1998/99. Doceniła to sama królowa Elżbieta II przyznając trenerowi tytuł szlachecki.

Różnica w grze ?Czerwonych Diabłów? sprzed objęcia nad nimi pieczy przez Alexa Fergusona widoczna była gołym okiem. Kiedyś chaotyczny i niezorganizowany zespół dziś bryluje na arenach europejskich i światowych stadionów. Na ESPN Classic zobaczycie wzloty i upadki tego legendarnego szkoleniowca w pięcioodcinkowej serii filmów dokumentalnych ?25 lat z Manchester United - Sir Alex Ferguson?. Przekonaj się jak kształtowała się droga do sukcesu i oceń jego wkład w rozwój europejskiego futbolu.

18-24 czerwca na antenie ESPN Classic, o godz. 23.00 i 23.30 seria filmów dokumentalnych ?25 lat z Manchester United-Sir Alex Ferguson?

Największe emocje, najważniejsze wydarzenia - to musi być ESPN Classic! >>