ESPN Classic. Filmy z Mistrzostw Świata FIFA 2010

Po nieudanej walce RPA o organizację Mistrzostw Świata w 2006 roku jeden z delegatów FIFA otrzymał bardzo niemiły telefon od samego Nelsona Mandeli. 4 lata później, pomimo tego, iż wielu obserwatorów uważało to za błąd, Mundial odbył się na ogarniętym futbolowym szaleństwem Czarnym Lądzie. Były to pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane na kontynencie afrykańskim.
Do organizacji mistrzostw zgłosiło się pięć krajów: Libia z Tunezją, Maroko, Egipt i RPA. Tunezja wycofała się, gdy FIFA podjęła decyzję o niedopuszczeniu kandydatur podwójnych. Libia zaś została zdyskwalifikowana przez FIFĘ, gdyż bez Tunezji przestała spełniać stawiane kandydatom wymogi.

W 2004 roku w Zurychu odbyło się głosowanie, w którym 14 głosów zostało oddanych na RPA, na Maroko o 4 mniej, a na Egipt o 14 mniej. Maskotką, którą zaprezentowano w 2008 roku został lampart Zakumi.

11 czerwca 2010 roku, wszystko się zaczęło. Z grupy A do 1/8 finału przeszły reprezentacje Urugwaju i Meksyku, z grupy B Argentyny i Korei Południowej, z grupy C Stanów Zjednoczonych i Anglii, z grupy D Niemiec i Ghany, z grupy E Holandii i Japonii, z grupy F Paragwaju i Słowacji, z grupy G Brazylii i Portugalii, a z grupy H Hiszpanii i Chile.

W ćwierćfinałach zostały już tylko drużyny z Urugwaju, Ghany, Brazylii, Holandii, Argentyny, Niemiec, Paragwaju i Hiszpanii. Kolejne emocje i etap półfinałów to spotkania Urugwaju z Holandią i Niemiec z Hiszpanią. Wielki finał rozegrał się pomiędzy Holendrami a Hiszpanami. Dobrze wiemy kto wygrał te starcie, ale czy pamiętamy emocje, które towarzyszyły spotkaniu?

W klasyfikacji strzelców z wynikiem 5 goli triumfowali: Thomas Müller, David Villa, Wesley Sneijder, Diego Forlán. Stadiony, na których odbywały się mecze znajdowały się m.in. w Johannesburgu, Kapsztadzie, Pretorii i Durbanie.

18 miesięcy później ESPN Classic raz jeszcze przyjrzy się temu wspaniałemu turniejowi w dwóch filmach dokumentalnych Match 64' i The Journey, które dadzą nowe spojrzenie na najważniejsze finały w ówczesnej historii Mistrzostw Świata.

Zapraszamy 20 i 21 grudnia o godzinie 23:00 na ESPN Classic!

Największe emocje, najważniejsze wydarzenia - to musi być ESPN Classic >