ESPN Classic. Kto jest najlepszy? Europejska piłka!

Europejski futbol zarówno ten klubowy jak i reprezentacyjny stoi na bardzo wysokim poziomie i jest prawdziwym rarytasem dla fanów. W grudniu na antenie ESPN Classic będzie można zobaczyć specjalny cykl programów ukazujący uroki europejskiej piłki nożnej.

W grudniu na celowniku znajdzie się m.in. Real Madryt. Zespół został założony w 1902 roku przez absolwentów uniwersytetów w Oxfordzie i Cambridge, potem dołączyli do nich studenci i profesorowie Institucion Libre de Ensenanza. Biały kolor strojów wymyślił pierwszy zarząd klubu, który 16 dnia istnienia Madrid Foot Ball Club powołał nowego trenera Anglika Arthur'a Johnson'a.

Madrid reprezentował Hiszpański Związek Piłki Nożnej, dzięki czemu w 1904 roku stał się jednym z założycieli FIFA. W 1905 roku ?Biali? zdobyli pierwszy Puchar Hiszpanii, pokonując Barcelonę i Athletic Bilbao. W 1920 roku Alfons XIII przyznał drużynie tytuł królewski - wtedy powstał Real Madryt.

W 1932 roku Real Madryt wywalczył pierwsze mistrzostwo kraju, a w 1955 roku piłkarze z Estadio Santiago wygrali pierwszą edycję Pucharu Europy.

W 2000 roku Real otrzymał od FIFY tytuł najlepszego klubu XX wieku! Drużyna znajduje się też w grupie 3 zespołów, które nigdy nie spadły z Primera Division, a przez jej szeregi przewinęły się największe gwiazdy futbolu.

Inny klub, który zostanie wzięty w grudniu pod lupę to Bayern Monachium. Historia tej drużyny sięga 1900 roku! 27 lutego 1900 roku Franz John wraz z kolegami spotkał się w restauracji ?Gisela? i wspólnie postanowili założyć drużynę piłkarską. W 1910 roku osiągnęli pierwszy znaczący sukces - wygrali mistrzostwa wschodniego regionu. W 1926 roku klub zdobył mistrzostwo południowych Niemiec, a w 1932 roku Mistrzostwo Niemiec.

Po wojnie piłkarze z Monachium potrzebowali sporo czasu do zdobycia kolejnych trofeów. W 1957 roku w końcu wywalczyli Puchar Niemiec, niestety to im nie pomogło w znalezieniu się w powstałej w 1963 roku Bundeslidze. Dwa lata później los się odmienił i Bawarczycy w swoim pierwszym sezonie w lidze zajęli 3. miejsce. Kolejne lata możemy spokojnie nazwać złotymi w historii klubu.

Od momentu założenia Bawarczykom udało się zdobyć niezwykle silną pozycję na arenie międzynarodowej, a w swoim kraju nie mają sobie równego. 22 razy zdobyli Mistrzostwo Niemiec i 15 razy Puchar Niemiec.

W grudniu na antenie ESPN Classic będzie można zobaczyć specjalny cykl programów ukazujący uroki europejskiej piłki nożnej. Kontynuując serię Mistrzowie Europejskiego Futbolu poznamy kolejne kluby, które zapisały się w historii. Ponadto w ramach serii pokażemy program The Magic of the UEFA Euros, którą stworzyła sama UEFA. Grudzień to prawdziwa uczta dla fanów piłki nożnej!

Zapraszamy w poniedziałki i piątki o godzinie 22:00, 22:30, 23:00 i 23:30 (od 5 do 23 grudnia)

Największe emocje, najważniejsze wydarzenia - to musi być ESPN Classic! >