ESPN Classic. Ćwierćwiecze Fergusona na Old Trafford

25 lat temu Manchester United postanowił zrezygnować z usług Rona Atkinsona. Uznano, iż nie jest to człowiek, który będzie w stanie doprowadzić United do pierwszego od 1967 roku tytułu. Jego miejsce zastąpił Szkot Alex Ferguson.
Alex Ferguson urodził się 31 grudnia 1941 roku w Govan w Glasgow. Swoją karierę piłkarską rozpoczął w 1957 roku w klubie Queen's Park na pozycji napastnika. W latach 60 grał jeszcze kolejno w: St. Johnstone, Dunfermline Athletic i Rangers. Lata 70 to: Falkirk i Ayr United. W 1974 roku zakończył swoją karierę zawodniczą, po czym postanowił zostać menagerem. Tę przygodę rozpoczął od kierowania zespołem East Stirlingshire. Następnie prowadził Saint Mirren, a później Aberdeen. Przez rok został również trenerem reprezentacji Szkocji, z którą brał udział w Mistrzostwach Świata w 1986 roku.

W tym samym roku, jesienią, nastąpił wielki przełom w jego karierze - został zatrudniony w Manchester United. Początki z nowym zespołem nie były obiecujące, drużyna była kiepsko zorganizowana, nikt nie spodziewał się po nich spektakularnej gry. Jednak już po pierwszym sezonie rządów nowego menagera, Czerwone Diabły awansowały na 11 miejsce w lidze (a groził im spadek do drugiej ligi). W następnym sezonie Ferguson zaczął inwestować w młodych zawodników, co okazało się niezwykle trafnym posunięciem. Sukcesy jednak pojawiły się dopiero w 1990 roku. W 1992 Manchester w końcu zdobył Mistrzostwo Anglii (po 26 latach), co ostatecznie ugruntowało pozycję trenera. Ferguson jest bardzo wymagającym i zdyscyplinowanym człowiekiem, stąd też jego wychowankowie nie mają łatwej drogi. Jednak gdyby nie te cechy nie było by tak fenomenalnych piłkarzy jak Beckham, Giggs, Butt, Scholes, Cantona, Ronaldo.

W sezonie 1993/1994 Czerwone Diabły zdobyły dublet - Puchar i Mistrzostwo Anglii. Jednak to lata 1998/1999 okazały się najbardziej szczęśliwymi - to wtedy Manchester wywalczył Potrójną Koronę. Zasługi te zostały zauważone przez samą królową Elżbietę II, która nadała Fergusonowi tytuł szlachecki. Sir Fergusonowi w czasie kariery trenerskiej z drużyną z Old Trafford udało się zdobyć

w sumie: 12 Mistrzostw Anglii, 5 Pucharów Anglii, 4 Puchary Ligi Angielskiej, 10 Tarcz Wspólnoty, 2 wygrane w Lidze Mistrzów, Puchar Zdobywców Pucharu, Superpuchar Europy, Puchar Interkontynentalny i Klubowe Mistrzostwo Świata.

Zapraszamy na nową serię programów, która powstała, by uczcić 25-cio lecie pracy trenerskiej Sir Alexa Fergusona. Zabierze was w podróż od porażek po sukcesy. To historia, która może być lekcją życia dla nas wszystkich.

Zapraszamy w poniedziałki między 7 a 21 listopada o godzinie 23:00 i 23:30!

Największe emocje, najważniejsze wydarzenia - to musi być ESPN Classic >