Doping w Europie - co na to kodeks karny

We wszystkich krajach Europy doping w sporcie jest zakazany i karany przez odpowiednie władze sportowe. W niektórych krajach istnieją surowsze kary (wszystkie 15 krajów Unii Europejskiej podpisało w 1990 r. konwencję antydopingową Rady Europy, ale Belgia i Irlandia jeszcze jej nie ratyfikowały. Podpisała ją również Polska) zawarte w kodeksach karnych.

Holandia

Kilka artykułów kodeksu karnego zawiera kary za sprzedaż i dystrybucję niektórych substancji dopingowych z listy MKOl. Są też kary dla lekarzy przepisujących sportowcom recepty na środki dopingujące.

Wielka Brytania

Dostarczanie substancji z zakazanych list bez recepty jest karalne. Samo posiadanie - nie.

Belgia (część walońska)

Użycie i dostarczanie dopingu można karać więzieniem.

Francja

Kodeks karny przewiduje kary dla osób, które dostarczają, namawiają lub organizują doping. Sami sportowcy nie mogą być karani więzieniem.

Grecja

Kodeks karny przewiduje kary dla sportowców biorących środki dopingujące oraz trenerów, działaczy i lekarzy dostarczających substancje.

Włochy

Akt z 1971 roku uznał posiadanie, używanie, administrowanie środkami dopingującymi za przestępstwo. Później prawo to złagodzono, ale nadal sporo substancji jest podciągniętych pod ten akt.

Szwecja

Bodaj najsurowsze przepisy w Unii Europejskiej: produkcja, posiadanie, sprzedaż, import i eksport są zagrożone karą nawet do czterech lat więzienia.

Finlandia

Produkcja, posiadanie, sprzedaż, import i eksport są zagrożone karą do roku więzienia.

Niemcy

Zakazany jest na mocy ustawy o produktach farmaceutycznych handel substancjami farmakologicznymi w celu dopingu. Kary administracyjne.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.