PŚ w rugby na ESPN Classic. Kim był William Webb Ellis?

Niektórym może się wydawać, że minęło raptem parę miesięcy od czasu, kiedy RPA podczas Mistrzostw Świata w Rugby w 2007 roku, wgniotło w ziemię Anglię na Stade de France. Na szczęście, ku uciesze sympatyków rugby z całego świata w najbliższym czasie odbędą się kolejne Mistrzostwa.
W 1991 roku Mistrzostwa Świata w Rugby odbyły się w Anglii, która jest kolebką tego sportu. Przyjmuje się, że to właśnie tam, w mieście Rugby w 1823 roku W.W. Ellis po nie udanym wypadzie na bramkę złapał piłkę w ręce i zdobył, oczywiście niezaliczony, punkt.

A od tego wszystko się zaczęło. Co się wydarzyło 168 lat później w czasie Mistrzostw Świata w Rugby? Zostały one całkowicie zdominowane przez Australię, a dokładniej przez David'a Campese, zwanego "Czarodziejem z Oz". Ten magik rugby zaliczył 3 bajkowe występy: z Nową Zelandią, Irlandią i Anglią.

W 1995 roku do głosu doszła przeorganizowana drużyna RPA, która zarazem była organizatorem Pucharu. Wyjątkowe wydarzenie z uwagi na to, że działo się to chwilę po obaleniu apartheidu i naród potrzebował wielopłaszczyznowego zjednoczenia. Udało się! Wygrali i to w jakim stylu! Puchar Williama Webba Ellisa, wraz z kapitanem drużyny Springboks, odbierał sam Nelson Mandela, pierwszy czarnoskóry prezydent RPA.

W 1999 roku w Walii rywalizowało już 20 drużyn podzielonych na 5 grup. 4 reprezentacje miały zagwarantowany udział w Pucharze - Walia - jako gospodarz, RPA, Nowa Zelandia i Francja - jako państwa, które zajęły 3 pierwsze miejsca w czasie poprzednich Mistrzostw. Był to turniej w czasie, którego kibice mogli podziwiać prawdziwą kombinację znakomitości i niezwykle wysokich wyników. RPA nie obroniła tytułu, spadając na 3 miejsce, za to Australia po raz drugi w historii zdobyła Puchar.

Mistrzostwa z 2003 roku to pokaz mistrzowskiej taktyki angielskiego trenera Clive'a Woodward'a, który poprowadził swoją drużynę do pierwszej w historii tej reprezentacji wygranej. Oprócz niego wielką zasługę za triumf ponosił fenomenalny zawodnik: Jonny Wilkinson, który po powrocie został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

W 2007 roku nic nie było takie samo. W eliminacjach wzięło udział aż 91 drużyn, a na trybunach podczas 48 meczów zasiadło 2 263 223 widzów! Po raz kolejny triumfował zespół z RPA, który w finale ograł Anglię.

Na antenie ESPN Classic od 8 sierpnia od poniedziałku do piątku o godz. 24:00 program "Zwycięzcy Pucharu Świata w Rugby"

Największe emocje, najważniejsze wydarzenia - to musi być ESPN Classic! ?