Melbourne Cup 2009

Tradycyjnie w pierwszy wtorek listopada w Melbourne, na torze Flemington odbył się Melbourne Cup, najbardziej prestiżowy handicap na dystansie 3200 m na świecie. Zwyciężył australijski czterolatek Shocking.

Na starcie gonitwy stanęły 23 konie. Tempo od startu podyktował Warringah, za nim galopował Fiumicino, Shocking pod Coreyem Brownem biegł w środku rozciągniętej stawki na 9-10 pozycji. Taka kolejność utrzymywała się przez większość długiego dystansu. Na ostatnią prostą wyprowadził słabnący już Warringah, konie mocno się zgrupowały. Na 300 metrów przed metą do przodu wysunął się Crime Scene, koń ze stajni Godolphin, a w ślad za nim podążył Shocking. Te dwa konie zostawiły rywali z tyłu i walczyły o zwycięstwo. Lepiej na końcowych metrach galopował Shocking i na celowniku wyprzedził Crime Scene dosiadanego przez Kerrina McEvoya, o 0,75 długości. Trzeci Mourilyan stracił 2,5 długości. Siódme miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca tej gonitwy ogier Viewed. Czas 3'23.87 s.

Ogier Shocking jest synem wspaniałego reproduktora Street Cry, ojca m.in. zwycięzcy Kentucky Derby Street Sense i klaczy Zenyatta. Jest 10 zwycięzcą wyścigu G1 wśród potomstwa tego ogiera. W swojej karierze startował zaledwie cztery razy, wygrał jeden wyścig G3 Lexus Handicap i trzy razy był drugi.

Historia Melbourne Cup sięga roku 1861. Oryginalnie rozgrywany na dystansie 2 mil (3218 m) po przejściu Australii na system metryczny został skrócony o 18 m. Wyścig jest handicapem, wagi dla koni ustala, na początku września, Victoria Racing Handicapper. Najniższa waga jaką może nieść uczestnik Melbourne Cup to 49 kg, najwyższą w historii niósł na grzbiecie Phar Lap w 1931 roku - 68 kg i ukończył wyścig na ósmej pozycji. Melbourne Cup jest pierwszym wyścigiem w Australii, którego suma nagród przekroczyła 1 mln dolarów australijskich, w tym roku wyniosła 5 mln 650 tys. Zwycięzca wygrywa 3 mln 300 tys, a ostatnią premiowaną pozycją jest miejsce dziesiąte, które warte jest 115 tys AUS. Dystans 3200 m w tym biegu najszybciej pokonał w 1990 roku Kingston Rule - 3'16.3 s, jest to wynik słabszy od najlepszego na świecie o niespełna 3 sekundy. Wśród zwycięzców Melbourne Cup na pierwszym miejscu należy wymienić klacz Makybe Diva, która jest jedynym w historii koniem, któremu udało się zwyciężyć trzy razy (2003, 2004, 2005). Ponadto w karierze wygrała jeszcze Sydney Cup i Australian Cup. Z jeźdźców po cztery zwycięstwa odnotowali Bobby Lewis i Harry Write, a wśród trenerów niedościgniony jest Bart Cummings z aż dwunastoma zwycięstwami .

W stanie Victoria dzień rozgrywania Melbourne Cup jest świętem i dniem wolnym od pracy, dzięki czemu na tor ściągają zawsze tysiące kibiców. Rekord publiczności padł w 2003 roku kiedy wyścig oglądało 122 736 tys ludzi, w tym roku 102 tys.

Myśląc o Melbourne Cup najczęściej pierwszym skojarzeniem jest Phar Lap, niezwykły koń, którego historia jest znana na całym świecie.

Początkowo niedoceniany, uznawany za bezwartościowego biegał słabo. Przełomem było jego drugie miejsce w Sydney w Chelmsford Stakes w wieku trzyletnim. Od tamtej pory zaczęła się jego wspaniała kariera. Wygrywał i ustanawiał rekordy w najważniejszych australijskich wyścigach, jak AJC Derby, Victoria Derby, Melbourne Cup. W 1930 roku, tuż przed Melbourne Cup, nieznani zamachowcy próbowali zastrzelić konia, na szczęście Phar Lap nie doznał żadnych obrażeń i dzień później wygrał wyścig. W czasie całej kariery na 51 startów wygrał 37 wyścigów. W swoim ostatnim sezonie wyścigowym 1931/1932 na dziesięć startów wygrał dziewięć, jedynie w Melbourne Cup, biegnąc pod największą wagą ukończył dopiero na ósmym miejscu. Po wygranym Agua Caliente Handicap w Meksyku odpoczywał na prywatnym ranczu w Kalifornii i tam 5 kwietnia 1932 roku jego opiekun znalazł go umierającego. Na temat przyczyny śmierci konia krążyły różne wersje. Prawdopodobnie został otruty, ale pewności co do tego już nigdy nie będzie.

W rankingu The Blood-Horse magazine "Top 100 Racehorses of the 20th Century" z 1999 roku Phar Lapa sklasyfikowano na 22 miejscu. Jest zaliczany do Australian Racing Hall of Fame i New Zeland Racing Hall of Fame.

Serce Phar Lapa (na zdjęciu) spoczywa w Muzeum Narodowym w Canberze, a jego zmrożona krew przechowywana jest na poświęconej mu stałej wystawie w Muzeum w Melbourne.

Urywki z filmu "Phar Lap - Australian Wonder Horse"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.