13 zwycięstwo Zenyatty

Niepokonana, pięcioletnia klacz Zenyatta triumfowała po raz kolejny. Jej trzynastym zwycięstwem w karierze był wyścig na torze Santa Anita Lady's Secret Stakes.

Wyścig na 1700 m dla trzyletnich i starszych klaczy poprowadziła Briecat, faworytka jak zawsze prowadzona była pod koniec stawki. Już przed wyjściem na ostatnią prostą Mike Smith dał sygnał i klacz rozpoczęła finisz. Pięknie, lekko galopując błyskawicznie minęła rywalki i w swoim stylu minęła celownik z przewagą 1,25 długości nad drugą Lethal Heat. Dopiero piąta ukończyła Anabaa's Creation, która w sierpniu w Clement L. Hirsch Stakes była bardzo bliska pokonania Zenyatty. Na tym samym dystansie przegrała jedynie o łeb.
Zenyatta wygrała Lady's Secret Stakes po raz drugi, w ubiegłym roku, w stawce jedynie czterech klaczy wygrała bardzo łatwo. Swoim zwycięstwem potwierdziła jedynie, że wśród klaczy nie ma dla niej rywalek, z wielką lekkością zrobiła to co do niej należało.

Córka ogiera Street Cry, ojca zwycięzcy Kentucky Derby Street Sense, jako roczniak została zakupiona przez swoich obecnych właścicieli Państwa Moss na aukcji w Keeneland za 60 000 dolarów. Trenowana przez Johna Shirreffsa nie biegała aż do późnej jesieni 2007 roku, wygrała wtedy swój debiut na torze Hollywood Park. W wieku trzyletnim wygrała jeszcze jedną gonitwę.
Jako czterolatka Zenyatta wygrała osiem wyścigów, w tym pięć G1, w tym Clement L. Hirsch Handicap, Lady's Secret Stakes i Breeders' Cup Ladies' Classic. Na koniec sezonu nagrodzona została tytułem czempionki starszych klaczy w Stanach Zjednoczonych.
W tym sezonie debiutowała wygrywając Milady Handicap, a następnie wygrała trzy wyścigi G1, w tym po raz drugi Clement L. Hirsch i Lady's Secret.

Właściciele nie podjęli jeszcze decyzji czy Zenyatta na zbliżającym się meetingu Breeders' Cup będzie bronić tytułu w Breeders' Cup Ladies' Classic, czy może po raz pierwszy zmierzy się również z ogierami w Breeders' Cup Classic. Na decyzję pozostało jeszcze trochę czasu. Tegoroczny Breeders' Cu p odbędzie się 6 i 7 listopada.