Age po trzecią koronę

Podwójny derbista, z Pragi i Bratysławy, Age of Jape ma w niedzielę ogromna szansę na zdobycie trzeciej czeskiej korony. Stanie na starcie St.Leger na torze Velka Chuchla.

W Czechach inaczej niż w Polsce gonitwa St.Leger jest dostępna tylko dla koni trzyletnich. Suma nagród w tegorocznym Tattersalls St.Leger wynosi 1 mln czeskich koron, czyli około 160 tys. zł (w Polsce suma nagród wynosi niewiele ponad 60 tys. zł).
Do walki stanie trzynaście koni, w tym jeden główny faworyt, polskiej hodowli Age of Jape , którego dosiądzie jak zwykle Jean Pierre Lopez. Ogier wygrał w tym sezonie wszystko co było do wygrania, nie pozostawił rywalom żadnych złudzeń wygrywając w pięknym stylu czeskie, a miesiąc później słowackie Derby. Niepokonany w tym sezonie, zarobił dla swojego właściciela, stajni Baca Palkovice, prawie 3 mln koron czeskich.
Niewielu prawdopodobnie wyobraża sobie inny scenariusz niż zdobycie przez tego właśnie konia tytułu Trójkoronowanego, na który bezdyskusyjnie zasłużył.

Jeśli Age zwycięży będzie pierwszym w historii czeskich wyścigów Trójkoronowanym koniem wyhodowanym w Polsce. W Pradze ostatnim, któremu udało się ten tytuł zdobyć był w 2001 roku Tribal Instinct, również trenowany przez Františka Holcáka.
Trzynaście koni wystartuje w tegorocznej edycji St.Leger, w tym cztery konie wyhodowane w Polsce: Bodyguard (SK Krasne), Dekolt (SK Moszna), Makler, Age of Jape (POL KAUFRING). W zapisie znalazły się dwie klacze Oniris i Grainnie Kelly (po polskiej hodowli ogierze Magnus).
Swojego podopiecznego wystawia również polski trener Grzegorz Wróblewski, jest to ogier Pumpkin.

Po raz kolejny Age of Jape ma niezbyt korzystny, ostatni numer startowy (13), ale ani w Pradze (nr.14 na 16 koni), ani w Bratysławie (nr.12 na 13 koni) nie sprawiło mu to najmniejszego kłopotu.
W ostatnich dwóch latach konie polskiej hodowli spisywały się w St.Leger świetnie, Savignon wygrał w 2007, a w ubiegłym sezonie triumfował Urodos.
Age of Jape jest faworytem 1,5:1, w dalszej kolejności są Mariydi 4:1, Arcibaldo 5:1 i Dekolt 7:1.
Wyścig rozpoczyna się o godzinie 15:45, cały dzień wyścigowy z Pragi można zobaczyć na stronie konetv.cz .