Art Cup, czyli jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd

W miniony weekend już XVI raz odbyły się Mistrzostwa Gwiazd Art Cup. Impreza odbyła się w Zakrzowie na terenie Jeździeckiego Klubu Sportowego ?Lewada?.
Na wydarzenie zjechali się artyści z całej Polski, a nawet spoza jej granic. Pojawili się m.in. Marek Włodarczyk (komisarz Adam Zawada z "Kryminalnych"), Andrzej Niemirski (Bogdan z serialu "Pierwsza Miłość") czy Agnieszka Wielgosz (Malwina Florek, "Pierwsza Miłość"). W tym roku rozszerzono wachlarz dyscyplin - aktorzy mogli rywalizowali w skokach przez przeszkody, powożeniu, ujeżdżeniu oraz western riding. Ta ostatnia, mało jeszcze znana konkurencja w Polsce, to styl wywodzący się z amerykańskich rancz, gdzie wodze są luźniejsze, a metoda komunikacji z koniem bardziej subtelna niż w klasycznej szkole jazdy. Paweł Kleszcz opatrywał wszelkie zmagania celnymi uwagami konferansjera.

W tym roku Art Cup to nie tylko konie. Wśród wielu ciekawych atrakcji zdecydowanie wyróżnił się konkurs kulinarny "Gotuj z Gwiazdą po opolsku", otwarty przez marszałka województwa opolskiego. Artyści, podzieleni na dwie drużyny, rywalizowali między sobą, tworząc dzieła kuchni lokalnej. Publiczności bardzo spodobał się zwłaszcza Daniel Olbrychski tnący warzywa jak Kmicic Szwedów. Wydarzenie komentował Karol Strasburger, rzucający anegdotami gospodarz programu "Familiada" w TVP2.

W sobotni wieczór na zaproszonych gości czekały dodatkowe niespodzianki, włączając spektakl "Kwartet dla czterech aktorów" z Janem Peszkiem i Andrzejem Grabowskim oraz futurystyczny pokaz laserów na sali nowo otwartego Jeździeckiego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Potem na gwiazdy czekała biesiada i złote przeboje minionych lat w wykonaniu Krzysztofa "Elvisa" Bieleckiego.

W niedzielę 1 września, po długich zmaganiach jeździeckich, wyłonili się zwycięzcy zawodów. W konkurencji ujeżdżenia niepokonany okazał się Mariusz Krzemiński, aktor teatru Ateneum. Michał Malinowski przez oba dni utrzymał się z najwyższym wynikiem w western riding, co dało mu pierwsze miejsce w tej kategorii. W powożeniu złoto zdobyła drużyna: Karol Strasburger i Marek Torzewski - rzecz o tyle ciężka, że w tym roku konkurowało aż 13 drużyn. W skokach przez przeszkody z brakiem punktów karnych wygrał Maciej Florek. Po ostatniej konkurencji jego uczestnicy postanowili w ramach towarzyskiego pokazu przeprowadzić drugą rundę, ale już bez siodła, jak na potomków Sarmatów przystało. Żadnemu z zawodników nic się nie stało.