Jeździectwo. Złoto mistrzostw Polski dla Krukowskiego

Bardzo ważnym wydarzeniem minionego weekendu były Mistrzostwa Polski Seniorów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW), które rozegrane zostały na sopockim hipodromie. Po trzech dniach zmagań złoto wywalczył Jerzy Krukowski na klaczy Apokalipsa M.

Click. Boom. Amazing! Przekonajcie się jakie to proste"

W weekend odbyły się niezwykle widowiskowe Międzynarodowe zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (CIC3*/CIC2*/CIC1*). Zawody na sopockim hipodromie przyciągnęły tysiące widzów, którzy mimo upału dzielnie dopingowali polskich zawodników.

W ramach tych zawodów zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Seniorów. Po trzech dniach zmagań najlepszy okazał się Jerzy Krukowski na klaczy Apokalipsa M. Srebro wywalczył Łukasz Kaźmierczak na Ostlerze, a brąz Kamil Rajnert na koniu Lassban Radovix.

WKKW to niezwykle wymagająca konkurencja, zarówno dla jeźdźców, jak i koni, ponieważ zawodnicy muszą się sprawdzić we wszystkich trzech konkurencjach olimpijskich: ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i na próbie terenowej (tzw. krosie). WKKW nazywany "jeździeckim" triatlonem jest wszechstronnym sprawdzianem konia i jeźdźca, wymagającym dużego doświadczenia i odwagi, szczególnie podczas wspomnianego krosu.

WKKW wywodzi się z tradycji wojskowej i znane już było przed 1902 rokiem, kiedy to w Paryżu rozegrano pierwszy konkurs. Celem tych zawodów było zademonstrowanie zdolności, wytrzymałości i szybkości koni, jak również ich elegancji, a także zgrania konia z jeźdźcem. Po raz pierwszy WKKW zagościło na Olimpiadzie w roku 1912 w Sztokholmie, lecz do roku 1924 mogli w nich brać udział tylko oficerowie wojskowi w czynnej służbie. Zawodnicy cywilni zostali dopuszczeni w roku 1956. Kobiety zaczęły startować w zawodach WKKW dopiero w roku 1964 i do dziś współzawodniczą z mężczyznami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.