Kolejne konie ze stajni Godolphin na dopingu

Afera dopingowa w stajni Godolphin obejmuje coraz więcej koni. Badanie kolejnych siedmiu ze stajni trenera Al Zarooniego wykazało w ich organizmach niedozwolone środki, w sumie sprawa dotyczy już dwudziestu dwóch koni. Wśród nich znalazł się zwycięzca angielskiego St Leger z ubiegłego sezonu, ogier Encke.
BHA - brytyjska organizacja do walki z dopingiem w wyścigach konnych zleciła badanie kolejnych koni, które dla Godolphin trenował Al Zarooni po tym jak w kwietniu cały wyścigowy świat obiegła wiadomość, że w jednej z największych i najlepszych stajni wyścigowych świata trener podawał koniom niedozwolone sterydy. Badania wykazały je u piętnastu koni, w tym u Certify - najlepszej dwulatki ubiegłego sezonu i głównej faworytki do tegorocznych klasyków.

Skandal dopingowy w stajni wyścigowej szejka Dubaju ?

Dziś wiadomo, że u kolejnych siedmiu koni badania dały wynik pozytywny na obecność we krwi stanozololu. Wśród nich jest Encke, zeszłoroczny zwycięzca St Leger, który dość niespodziewanie, zupełnie nieliczony przez bukmacherów wygrał ten wyścig, pokonując wielkiego faworyta ogiera Camelot. Camelot był wielką nadzieją całej Anglii na pierwszego od 1970 roku i zwycięstw epokowego ogiera Nijinsky, konia Trójkoronowanego czyli zwycięzcę gonitw 2000 Guineas w Newmarket (1600 m), Epsom Derby na torze Epsom (2400 m) i St Leger na torze Doncaster (2900 m).Ogier wygrał dwie pierwsze gonitwy, ale Encke pokrzyżował mu szyki w St Leger, pokonując go o 3/4 długości i marzenia o Koronie prysły. Testy przeprowadzone przed i po wyścigu u zwycięzcy dały wyniki negatywne.

Wszystkie konie, u których wykryto doping, nie będą startowały przez kolejnych sześć miesięcy.

British Horseracing Authority pobrała w sumie 391 próbek od wszystkich koni ze stajni Godolphin. Wyniki testów koni trenowanych przez drugiego trenera Szejka - Saeeda bin Suroora dały wyniki negatywne i to on przejmie kontrolę nad stajnią po Al Zaroonim.

Sam Al Zarooni został już zawieszony na osiem lat za stosowanie dopingu w swojej stajni. Adam Brickell z BHA powiedział, że organizacja na razie nie podejmie żadnych dodatkowych kroków w sprawie Al Zarooniego w związku z kolejnymi pozytywnymi testami, gdyż jego odwołanie od wcześniejszego wyroku ośmiu lat zawieszenia licencji jest rozpatrywane. Paul Bittar szef BHA stwierdził jednak, że niezależnie od odwołania skala i waga przewinienia Al Zarooniego jest tak duża, że musi on być natychmiast odsunięty od jakiejkolwiek kontroli nad stajnią Moulton Paddock.

- To ogromnie rozczarowujące, że kolejnych siedem koni ma wyniki testów pozytywne - powiedział menedżer stajni Simon Crisford. - Te wyniki najlepiej uzasadniają decyzję Jego Wysokości Szejka Maktooma o zamknięciu stajni w Moulton Paddock (stajnia Al. Zarooniego) dopóki wszystkie konie Godolphin nie zostaną sprawdzone. Konie ze stajni Saeeda bin Suroora zostały sprawdzone, wyniki są negatywne i wraz z trenerem będziemy współpracowali z BHA, żeby w Moulton Paddock przywrócić porządek.