Sport.pl

Sport w USA. Gigantyczna kara dla Penn State - 60 mln dolarów!

NCAA - sportowy związek akademicki w USA podjął decyzję o ukaraniu uniwersytetu Penn State grzywną w wysokości 60 milionów dolarów za skandal pedofilski w tej uczelni, który został ujawniony w zeszłym roku. Dodatkowo szkoła musi zwrócić 13 milionów dolarów jakie dostała na organizację zawodów sportowych. Anulowano również wszelkie wyniki drużyny futbolowej w lidze NCAA z ostatnich 14 lat.
Drużyna Penn State uniknęła jednak najgorszej kary przewidywanej w regulaminach NCAA - zamknięcia programu dla drużyny futbolowej. Przez kolejne cztery lata zespół nie będzie mógł jednak grać w rozgrywanych na koniec sezonu finałach (tzw. bowl games), a liczbę stypendiów dla zawodników zmniejszono z 25 do 15.

Wszystkie te kary są konsekwencją skandalu pedofilskiego, który wyszedł na jaw w zeszłym sezonie. Drugi trener zespołu Jerry Sandusky przez kilkanaście lat wykorzystywał seksualnie chłopców.

Jerry Sandusky na uczelni w Pennsylwanii pracował przez ponad 30 lat, a potem korzystał z obiektów sportowych uniwersytetu, gdy prowadził swoją fundację dla trudnej młodzieży. W latach 90., ale także jeszcze w pierwszej dekadzie obecnego wieku, dopuścił się wielu przypadków molestowania i wykorzystywania seksualnego nieletnich. Trener Sandusky wchodził pod prysznic, uprawiał seks oralny oraz analny z kilkunastoletnimi chłopcami, zapraszał ich do swojego domu, kupował im ubrania, upominki, a nawet marihuanę.

Afera jest skandalem samym w sobie, ale opinia publiczna w USA była wstrząśnięta także tym, że sprawę zatajono. Ważne osobistości na uczelni o zachowaniu Sandusky'ego wiedziały, ale nie zawiadomił o nich ani policji ani prokuratury.

W 1998 roku matka jednego z molestowanych chłopców poinformowała prokuratora okręgowego o problemie, ale ten nie sformułował zarzutów.

Dwa lata później jeden z trenerów widział akt gwałtu na młodym chłopcu, ale poinformował o tym tylko głównego trenera Joe Paterno. Ten przekazał wersję zdarzenia dyrektorowi sportowemu uczelni. Ale ten nic z tym nie zrobił, sprawa ucichła.

Futbol akademicki jest w USA fenomenem nieporównywalnym z niczym innym w świecie sportu. To liga, w której grają sami młodzi zawodnicy - studenci, a ich rozgrywki śledzą dziesiątki milionów kibiców. Wiele zespołów gra na gigantycznych ponad 100-tysięcznych stadionach przy komplecie publiczności przez wiele sezonów z rzędu (rekordziści z Nebraska Cornhuskers grają każdy mecz na swoim boisku przy pełnych trybunach od 3 listopada 1962 r.). Drużyny są bardzo związane z lokalną społecznością i mają wielu zagorzałych kibiców.

Drużyna Penn State Nittany Lions w ostatnim sezonie miała średnią 101 tys. widzów na swoich meczach. Skandal uderzył w jej legendarnego trenera Joe Paterno (zmarł w styczniu w tym roku), który prowadził zespół przez 45 lat (do 2011 r.) i był rekordzistą wszech czasów w NCAA w liczbie wygranych przez jego drużynę meczów. Po skandalu i anulowaniu zwycięstw z ostatnich 14 lat stracił ten tytuł. W związku z jego niechlubną rolą w ukryciu przestępstwa Sandusky'ego władze uczelni postanowiły usunąć pomnik trenera sprzed wejścia na Beaver Stadium.

Ukrycie skandalu wywołało tym większy skandal, bo NCAA jest organizacją, która na pierwszym miejscu stawia nie wyniki sportowe, ale wychowanie młodych ludzi. Sportowcy studenci i ich trenerzy zobowiązani są do godnego zachowania nie tylko na boisku, ale także poza nim. Nawet niska średnia ocen może być powodem do zawieszenia zawodnika.

Więcej o:
Komentarze (48)
Sport w USA. Gigantyczna kara dla Penn State - 60 mln dolarów!
Zaloguj się
 • ksks3

  Oceniono 45 razy 37

  powyższy artykuł winien być dedykowany biskupowi Michalikowi i jego kolegom.
  Tak panie Michalik wygląda (kosztuje), odpowiedzialność za draństwo dziejące się w instytucji !
  Przyjdzie czas że i w Polsce będziecie płacić krocie za waszych pedofilów i będzie to wasz koniec.
  Czego życzę ofiarom i sobie !
  amen

 • anwb

  Oceniono 45 razy 35

  Proszę zwrócić uwagę, że nie ukarano uczelni za przestępstwa tego typa ale za ich ukrywanie. Dotyczy to również naszego KK. Ukrywanie pedofilii to bandyctwo! Sama pedofiia to przestępstwo Nasz KK ukrywa nie tylko to. U nas księża za gwałty, morderstwa na dzieciach są wysyłani na misje. To są dopiero MISJE!

 • svantetik

  Oceniono 38 razy 26

  W Polsce pewnej instytucji też zajmującej się tym procederem powinno się odebrać cały skradziony przez nią majątek...

 • polsz

  Oceniono 22 razy 20

  anulowanie wyników drużyny to nie kara dla trenerów i osób, które gwałciły lub tuszowały sprawę. To kara dla zawodników, którzy te tytuły wywalczyli. Nie dość, że byli wykorzystywani seksualnie to jeszcze teraz ich ukarano zabierając im ich osiągnięcia

 • stary.gniewny

  Oceniono 24 razy 14

  Jak tak dalej pójdzie to po stwierdzeniu że jeden z generałów Bluchera był pedofilem anulują wynik bitwy pod Waterloo.

 • krzysztof5426

  Oceniono 25 razy 13

  A arcybiskup z Poznania ? Zgwałcił ponad 100 kleryków i cisza !
  Biskupom wolno ???

 • jeszcze1.pl

  Oceniono 13 razy 9

  Czemu gazeta nic nie pisze o jego polskich korzeniach? Dziadkowie pana trenera panstwo Sandeccy , przybyli do USA z Polski.

 • wersja_robocza

  Oceniono 29 razy 9

  No proszę. Mimo wielu zasług, karier, pieniędzy, wyników kara ich nie minęła. A takiego Polańskiego nasi bronili, bo to wielki reżyser jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX