Żeglarstwo

 • Energa Sailing. Zbigniew Gutkowski: Chcę pokazać dzieciom, że nie warto siedzieć w domu

  Energa Sailing. Zbigniew Gutkowski: Chcę pokazać dzieciom, że nie warto siedzieć w domu

  - Poprzez ciężką pracę można dostać się na międzynarodowe wody, na największe zawody rozgrywane na oceanach. To wszystko jest możliwe. Chcę nauczyć młodych żeglarzy, że tak można żyć. Nie siedzieć tylko w domu, być materialistą i zastanawiać się nad codziennością. Można mieć inne marzenia - mówi kapitan Zbigniew Gutkowski.

 • Energa Sailing Cup. Święto żeglarstwa na sopockim molo

  Energa Sailing Cup. Święto żeglarstwa na sopockim molo

  23-25 sierpnia na sopockim molo odbył się wielki finał tegorocznej edycji programu Energa Sailing. Oprócz finałowych regat, które wyłoniły trzynastu stypendystów programu Energa, ci, którzy odwiedzili Sopot, mogli porozmawiać z reprezentantami Polski, odwiedzić pełnomorski jacht kapitana Zbigniewa Gutkowskiego, a także obejrzeć z bliska ?optymistkę?, łódkę, od której przygodę z żeglarstwem zaczynają niemal wszyscy żeglarze.

 • Energa Sailing Camp. Z dziennika pokładowego małego żeglarza

  Energa Sailing Camp. Z dziennika pokładowego małego żeglarza

  ?Piątek, 23.08.2013. Godzina 6.15 - pobudka. Prysznic i szorowanie zębów. O 7.00 wychodzimy na wodę. Dziś wieje mocno. Uczymy się startów regatowych. Trener Iza daje wskazówki z pontonu. Po pływaniu zaprawa i śniadanie?. Tak mógłby wyglądać wpis do dziennika jednego z 37 małych żeglarzy, którzy spędzili dwa tygodnie w Górkach Zachodnich na Energa Sailing Camp.

 • Energa Sailing Camp. Kiedy przypłynie Gucio?

  Energa Sailing Camp. Kiedy przypłynie Gucio?

  Zbiórka w dwuszeregu przy slipie. Uczestnicy obozu żeglarskiego Energa Sailing nerwowo wyczekują, aż trener da znak, żeby wejść na motorówkę. "Kiedy przypłynie Gucio?" pytają. Przed nimi niezwykła przygoda - wizyta na pełnomorskim jachcie kapitana Zbigniewa Gutkowskiego.

 • 49ery podbiły Gdynię. Regaty 'żeglarskiej formuły jeden' [ZDJĘCIA]

  49ery podbiły Gdynię. Regaty "żeglarskiej formuły jeden" [ZDJĘCIA]

  Od 2 do 4 sierpnia, tuż przy plaży miejskiej w Gdyni rozegrano regaty LOTTO 49er Grand Prix Gdynia 2013. 15 wysoko notowanych załóg z całej Europy ścigało się o prestiż i nagrody pieniężne. 49ery to nie tylko najbardziej widowiskowa żeglarska klasa olimpijska, to również doskonały wstęp do regat dużych jachtów oceanicznych.

 • Żeglarska formuła jeden w Gdyni. Regaty klasy 49er

  Żeglarska formuła jeden w Gdyni. Regaty klasy 49er

  W dniach 2-4 sierpnia przy plaży miejskiej oraz Bulwarze Nadmorskim w Gdyni rozegrane zostaną regaty żeglarskie na legendarnych 49er'ach. To najszybsza i najbardziej widowiskowa klasa olimpijska. Zawody odbędą się tuż przy plaży, w związku z czym można podziwiać je zarówno z wody jak i lądu. Swój udział zapowiedziało kilka załóg ze ścisłej światowej czołówki, w tym Łukasz Przybytek - olimpijczyk z Londynu.

 • Regaty Volvo Gdynia Sailing Days zakończone

  Regaty Volvo Gdynia Sailing Days zakończone

  Około 1000 zawodników wystartowało w największych polskich regatach żeglarskich Volvo Gdynia Sailing Days. Zawody zakończyły się sukcesem organizacyjnym i sportowym. Była to już czternasta edycji Volvo Gdynia Sailing Days. W programie tegorocznych regat znalazły się trzy imprezy najwyższej rangi zaliczane do rankingu Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej (ISAF). Najbardziej prestiżowe były mistrzostwa świata w klasie Micro. W gronie 46 załóg trzy pierwsze miejsca zajęli Polacy! Złoto wywalczył Piotr Tarnacki wraz z Rafałem Beckerem i Krzysztofem Mongirdem (Yacht Klub Stal Gdynia). Dla Tarnackiego był to szósty tytuł mistrza świata oraz dziesiąty medal w tej klasie. Na drugim miejscu uplasował się broniący tytułu Piotr Ogrodnik z załogą Piotr Petryla i Grzegorz Banaszczyk (Klub Żeglarski Horn Kraków), a trzeci był Marcin Celmerowski z Wojciechem Moczkowskim i Oskarem Ślezioną (Polskie Towarzystwo Regatowe Klasy Micro ). W mistrzostwach świata juniorów, w klasie 49er wygrali Hiszpanie Diego Botin i Pablo Turrado, natomiast w klasie 49er FX Finki Norra Ruskola i Camilla Cedercreutz. Regaty VGSD po raz kolejny pokazały, że Gdynia jest przygotowana na ugoszczenie największej żeglarskiej imprezy - mistrzostw świata ISAF (dla klas olimpijskich). Polska Stolica Żeglarstwa chciała te zawody zorganizować w 2014 r., była zdecydowanym faworytem, ale ISAF niespodziewanie wybrał hiszpańskie Santander. - ISAF już dostrzegł swój błąd, bo Santander ma potężne kłopoty z organizacją imprezy - mówi dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. - My na pewno byśmy takiemu wyzwaniu podołali i będziemy walczyć o przyznanie Gdyni mistrzostw świata w 2018 roku. Dzięki współpracy PZŻ, miasta oraz sponsorów jesteśmy na to gotowi - podkreśla Chamera. Decyzja o wyborze miasta gospodarza kolejnych mistrzostw zapadnie w 2015 r. A kolejne Volvo Gdynia Sailing Days już za rok.

 • Trwają regaty Volvo Gdynia Sailing Days [ZDJĘCIA]

  Trwają regaty Volvo Gdynia Sailing Days [ZDJĘCIA]

  Do niedzieli potrwają wielkie żeglarskie regaty Volvo Gdynia Sailing Days. Obecnie o medale mistrzostw świata walczą zawodnicy rywalizujący w klasach 49er i 49er FX oraz Micro, w piątek rozpoczynają się też mistrzostwa Polski w match racingu Gdynia Match Cup.

 • Gdynia stolicą polskiego żeglarstwa. Ruszyły regaty Volvo Gdynia Sailing Days
 • Rozpoczęcie regat Energa Sailing Cup Puchar Mazowsza w piątek