Iker Casillas

Hiszpański bramkarz występujący obecnie w FC Porto, ale większość kariery spędził w Realu Madryt. W barwach „Królewskich” w latach 1998 - 2015 rozegrał ponad 500 spotkań. Jest także rekordzistą wśród Europejczyków pod względem ilości rozegranych występów w reprezentacji. W kadrze Hiszpanii wystąpił aż 167 razy! Casillas to pięciokrotny mistrz Hiszpanii, dwukrotny zdobywca Pucharu Hiszpanii, czterokrotny zdobywca Superpucharu Hiszpanii, trzykrotny zdobywca Pucharu Mistrzów, dwukrotny zdobywca Superpucharu Europy, zdobywca Pucharu Interkontynentalnego 2002, klubowy mistrz świata 2014, mistrz Europy juniorów 1997, młodzieżowy mistrz świata 1999, mistrz Europy 2008 i 2012 oraz mistrz świata 2010.

Data urodzenia: 20 maja 1981 (35 lat)
Miejsce urodzenia: Móstoles, Hiszpania
Wzrost: 1,85 m
Facebook: Facebook.com/Iker.Casillas/
Twitter: Twitter.com/ikercasillas/
Instagram: Instagram.com/ikercasillasoficial/

Początki kariery

Iker Casillas od początku swojej futbolowej przygody związany był z Realem Madryt. To właśnie w ekipie "Królewskich" przeszedł przez wszystkie szczeble w systemie szkoleniowym i święcił największe swoje sukcesy. Hiszpan debiutował w Realu 12 września 1999 roku. Kilka miesięcy później został najmłodszym w historii bramkarzem, który wystąpił w finale Ligi Mistrzów. Real pokonał Valencię 3:0, a Casillas w dniu finału miał zaledwie 19 lat i 4 dni! Dzięki dobrym występom w klubie został powołany do reprezentacji Hiszpanii na Euro 2000. Od tamtego czasu rozegrał dla kadry aż 167 występów. Zdobył z nią mistrzostwa świata (2010 rok) i dwa złote medale na Euro (2008 i 2012 r.).
Casillas przez wiele lat był uznawany za jednego z najlepszych bramkarzy świata.

Konflikt z Mourinho

Sytuacja zmieniła się w kiedy do Madrytu zawitał Jose Mourinho. Portugalski szkoleniowiec przez pierwsze dwa sezony (2010-12) regularnie wystawiał Hiszpana, ale ten nie zachwycał. Dlatego w ostatnim roku pracy Mourinho z Realem, Hiszpan zaczął być marginalizowany. Wystąpił zaledwie w 19 spotkaniach ligowych, a przecież nie był to zwykły piłkarz. Casillas cieszył się na Santiago Bernabeu ogromnym szacunkiem, żywą legendą.
- W ciągu jego ostatniego roku w Madrycie nie rozmawialiśmy w ogóle. To była okropna sytuacja... Potem, już przy Carlo Ancelottim, chciałem tylko oczyścić swoje imię. Wciąż nie czułem się jednak dobrze na poziomie relacji interpersonalnych. Odszedłem dla dobra swojego i Realu – powiedział hiszpański bramkarz.
Latem 2015 roku Casillas podpisał kontrakt z FC Porto. Hiszpan zbiera tam dobre recenzje, ale co jakiś czas zdarzają mu się spore kiksy. Casillas to wciąż żywa legenda europejskiego futbolu, ale jest już na ostatniej prostej swojej kariery.

Iker Casillas