Londyn 2012. Stadion olimpijski skończony w rekordowym czasie

W Londynie otwarto Stadion Olimpijski, na którym rozgrywane będą główne dyscypliny przyszłorocznych igrzysk. Podczas gdy w Polsce słyszymy o opóźnieniach na budowie Stadionu Narodowego, monumentalny obiekt w Londynie został skończony na miesiąc przed planowanym terminem, a jego ostateczny koszt okazał się o 10 milionów funtów tańszy niż początkowo zakładano.

Budowniczy stadionu świętowali w Stratford w środę, gdy na płycie symbolicznie ułożono ostatni fragment murawy. Dokonali tego wspólnie dyrektor generalny igrzysk Sebastian Coe oraz czterokrotny srebrny medalista olimpijski - sprinter Frankie Fredericks. Koszt ukończenia 80-tysięczego obiektu, który był budowany przez niecałe trzy lata, wyniósł 486 milionów funtów. Dla porównania 55-tysięczny Stadion Narodowy w Warszawie jest budowany od maja 2008 r. Jak dowiedział się "Puls Biznesu" nie uda się skończyć części prac w planowanym terminie, czyli w czerwcu tego roku. Kosz budowy głównej areny Euro 2012 wynosi ok. 1,9 mld zł.

Swojego zadowolenia nie ukrywał obecny na imprezie burmistrz Londynu Boris Johnson, którego zdaniem stolica Anglii znacznie wyprzedziła inne miasta organizujące w przeszłości igrzyska, jak Barcelona, Sydney lub Ateny.

- To kolejny fantastyczny kamień milowy w przygotowaniach do olimpiady. Bezproblemowa budowa stadionu na czas, a także poniżej zakładanego budżetu, to wspaniały przykład tego, że Londyn jest w pełni gotowy na ugoszczenie największej imprezy na świecie - dodał burmistrz.

Epicka budowa stadionu

Pięć tysięcy pracowników z 240 brytyjskich firm spędziło na budowie stadionu tysiąc dni. Wszystko to po to, by pokazać światu, że Londyn jest w stanie poradzić sobie tak szybko z tym ogromnym wyzwaniem. Na dziewięciu tysiącach metrów kwadratowych wewnątrz obiektu położono 360 rolek trawy.

Do ułożenia pozostała jeszcze błękitna bieżnia - nastąpi to pod koniec roku. Wcześniej na tymczasowej asfaltowej nawierzchni staną dźwigi, które umiejscowią rampy i platformy potrzebne na ceremonię otwarcia.

Stadion został zaprojektowany przez Sir Roberta McAlpine'a oraz zespół architektów Populous, który stoi także za budową obiektu Arsenalu - "The Emirates". Cała sportowa infrastruktura zostanie zainstalowana na głównej arenie igrzysk do końca lipca. Po olimpiadzie na stadionie będzie grał stołeczny West Ham, który będzie jego długoterminowym dzierżawcą.

Igrzyska rozpoczną się oficjalnie 27 lipca 2012 roku.

Stadion Olimpijski gotowy! (ZOBACZ ZDJĘCIA)

 

Sprawdź program, kup bilety na igrzyska Londyn 2012  ?

Więcej o: