Londyn 2012. Tor kolarski już gotowy [GALERIA]

Na niespełna półtora roku przed ceremonią otwarcia igrzysk w Londynie ukończono budowę pierwszej areny zmagań sportowców mieszczącej się w Parku Olimpijskim - toru kolarskiego. Jego budowa pochłonęła 94 miliony funtów.

Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas ?

Tor kolarski jest pierwszym obiektem mieszczącym się w Olympic Park, którego budowę udało się już zakończyć. Mieszczący sześć tysięcy widzów tor kosztował aż 94 miliony funtów i zdaniem organizatorów igrzysk będzie najszybszym tego typu obiektem na świecie.

- Czuje się tu prędkość. Jedzie się przyjemnie i gładko. Wydaje mi się, że zwłaszcza w konkurencjach drużynowych, są duże szanse na pobicie kilku rekordów świata - powiedział brytyjski kolarz Chris Hoy, który już ma za sobą kilka okrążeń toru, a także brał udział w pracach konstrukcyjnych. Zdaniem budowniczych biciu rekordów będzie sprzyjała także temperatura panująca wewnątrz, a także specyficzny mikroklimat. Elementem charakterystycznym obiektu jest ogromny, wklęsły dach.

26 stolarzy przez osiem tygodniu układało drewniany tor. Do jego konstrukcji zużyto 350 tysięcy gwoździ oraz 56 km desek. Po igrzyskach tor będzie służył kolarskiej federacji, otwarte będą także kawiarnia, wypożyczalnia oraz serwis rowerowy.

Tor kolarski w Londynie. Kliknij w zdjęcie, zobacz galerię

Więcej o: