Vancouver 2010. Majdić i Rochette otrzymały Nagrodę Terry'ego Foxa

Słoweńska biegaczka Petra Majdić oraz kanadyjska łyżwiarka figurowa Joannie Rochette zostały uhonorowane Nagrodą Terry'ego Foxa. Jest ona przyznawana olimpijczykom, którzy poruszyli świat swoim charakterem oraz sportową determinacją podczas igrzysk.

Nagroda ta przyznawana jest, by uczcić pamięć niepełnosprawnego lekkoatlety - Terry'ego Foxa, który w 1980 roku wyruszył w "Maraton Nadziei" od wschodniego do zachodniego wybrzeża Kanady. 22-letni sportowiec uczynił to mając jedną sztuczną nogę, gdyż jego własna została mu amputowana z powodu choroby nowotworowej. Fox zbierał w ten sposób składki na fundusz walki z nowotworami. Nie ukończył maratonu. Z powodu choroby musiał go przerwać po przebyciu ok. 5300 km. Pół roku później zmarł. Do dziś Terry Fox jest jednym z największych bohaterów Kanady.

Pomysł przyznawania nagrody powstał w 2009 roku z inicjatywy rodziny Foxa oraz komitetu organizacyjnego olimpiady w Vancouver. Przyznaje się ją sportowcom, którzy wyznają takie same wartości jak zmarły Kanadyjczyk. Są zdeterminowani w dążeniu do celu, mimo bólu i przeciwności losu na ich drodze.

Petra Majdić, która przed igrzyskami była wymieniana wśród największych rywalek Justyny Kowalczyk, uległa wypadkowi tuż przed sprintem. Mimo to pobiegła w wyścigu i zdobyła brązowy medal. Na mecie sprintu szlochała z bólu i niezmierzonej radości. Po tym starcie wycofała się z igrzysk.

- Petra pokazał wielką wytrzymałość, gdy podniosła się i pozostała w rywalizacji sprinterek. Biegła odczuwając ból, wiedząc, że jej kraj oraz rodzina wciąż liczą, że wygra ona pierwszy medal dla Słowenii - powiedział szef komitetu organizacyjnego igrzysk John Furlong.

- Joannie Rochette także dotknęła nas wszystkich swoją determinacją, by startować mimo nagłej i bolesnej straty - dodał Furlong. Matka łyżwiarki - Therese zmarła tuż przed rozpoczęciem igrzysk. - Wszyscy wstrzymaliśmy oddech, gdy Joannie wyszła na lód, a ona popisała się niesamowitą dyspozycją, dzięki czemu zdobyła brąz. Jej smutek, determinacja i wdzięk dotknęły nas wszystkich - zakończył.

Wygraj Ligę

"Wygraj Ligę" - największy piłkarski konkurs w Polsce - wystartował! To już 18. edycja gry, w której bierze udział nawet kilkadziesiąt tysięcy drużyn. Stwórz własny zespół, załóż lub dołącz do ligi prywatnej, rób transfery, ściągaj sponsorów. Zagraj i "Wygraj Ligę"! ?

 

Zwycięzca zdobędzie 10 000 zł, ale pula nagród to aż 25 000 zł. Zapraszamy do gry.

Łyżwiarska królowa Yu-na i jej miliony ?

Więcej o:
Copyright © Agora SA