Vancouver 2010. Dzień piętnasty - program

Justyna Kowalczyk stanie przed swoją ostatnią szansą na złoto w Vancouver. Od 20.45 będzie rywalizować w biegu na 30 km techniką klasyczną.

Obok Kowalczyk, która na trasach w Whistler zdobyła już srebro w sprincie i brąz w biegu łączonym 2x7,5 km, w biegu wystartują trzy inne Polki: Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Marek i Paulina Maciuszek.

Najgroźniejszą rywalką biegaczki z Kasiny Wielkiej będzie Norweżka Marit Bjoergen, która w obecnych igrzyskach wywalczyła już cztery medale, w tym trzy złote i jest liderką klasyfikacji multimedalistów.

- Nikogo się nie boimy - zapowiada trener Aleksander Wierietielny, ale zaznacza: - Nie będzie łatwo. Na pewno trzeba będzie pójść "w trupa" - dodaje.

Kowalczyk ma szansę pójść w ślady skoczka narciarskiego Wojciecha Fortuny i zostać drugim w historii polskim złotym medalistą zimowych igrzysk. Jedyne jak dotąd złoto dla Polski Fortuna wywalczył w Sapporo 38 lat temu.

Równolegle z nią o medal olimpijski na torze Richmond Oval walczyć będą w rywalizacji drużyn polskie łyżwiarki szybkie. Przed nimi dwa wyścigi, a jedno zwycięstwo zapewni miejsce na podium.

Polskie panczenistki mają szanse na medal! Japonia jest do pokonania! W piątek w ćwierćfinale podopieczne trenerki Ewy Białkowskiej uporały się z Rosjankami, a w półfinale ich rywalkami będą Japonki. - Czwarte miejsce już na pewno mamy, ale nie spoczniemy na laurach. Zapewniam, że dziewczyny są bardzo zmobilizowane i uskrzydlone piątkowym występem. Z Japonkami jeszcze nigdy nie wygrałyśmy i teraz też będzie bardzo trudno, ale z drugiej strony i tak już dużo zrobiłyśmy - powiedziała Białkowska.

Dwa decydujące ślizgi czekają czwórkę polskich bobsleistów. Na półmetku rywalizacji Dawid Kupczyk, Michał Zblewski, Marcin Niewiara i Paweł Mróz zajmują 14. miejsce, czyli o jedną pozycję lepszą niż w Turynie. Prowadzi amerykańska załoga, pilotowana przez Stevena Holcomba.

Starty Polaków

20.45-22.45 - 30 km ze startu wspólnego kobiet stylem klasycznym - Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Marek, Paulina Maciuszek

21.30-23.25 - łyżwiarstwo szybkie; rywalizacja drużynowa kobiet półfinały i finał - Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska

22.00-00.25 - bobsleje; czwórki mężczyzn, ślizg 3. i 4. - Dawid Kupczyk, Michał Zblewski, Marcin Niewiara, Paweł Mróz

Wszystkie wydarzenia:

18:00 - Curling - Mecz o brązowy medal, Szwecja - Szwajcaria

19:00 - Narciarstwo alpejskie - Slalom mężczyzn, 1 przejazd

19:00 - Snowboard - Slalom równoległy mężczyzn - kwalifikacje

20:45 - Biegi narcairskie - 30 km techniką klasyczną*

21:15 - Snowboard - Slalom równoległy mężczyzn - 1/8 finału

21:30 - Łyżwiarstwo szybkie - bieg na 2400 metrów kobiet - półfinał

21:51 - Snowboard - Slalom równoległy mężczyzn - 1/4 finału

21:51 - Łyżwiarstwo szybkie - bieg pościgowy mężczyzn

22:00 - Bobsleje - czwórki mężczyzn - ślizg trzeci

22:09 - Snowboard - Slalom równoległy mężczyzn - półfinał

22:13 - Łyżwiarstwo szybkie - bieg na 2400 metrów kobiet - finał i bieg o 3. miejsce*

22:31 - Snowboard - Slalom równoległy mężczyzn - finał*

22:45 - Narciarstwo alpejskie - Slalom mężczyzn, 2 przejazd*

23:40 - Bobsleje - czwórki mężczyzn - ślizg czwarty*

00:00 - Curling - Finał mężczyzn - Kanada - Norwegia

00:30 - Łyżwiarstwo figurowe - pokazy mistrzów

03:00 - Hokej na lodzie - mecz o brązowy medal, Finlandia - Słowacja

* - konkurencje medalowe

Więcej o: