Vancouver 2010. Szampan, cygara i piwo, czyli kontrowersyjna impreza Kanadyjek

Kanadyjskie hokeistki zdobyły złoto po pokonaniu 2:0 reprezentacji USA i tuż po dekoracji medalowej zaczęły świętowanie na lodzie - były szampany, cygara, piwo i jazda maszyną czyszczącą lód. Alkohol piła m.in. nieletnia w myśl lokalnego prawa 18-letnia Marie-Philip Poulin. Międzynarodowy Komitet Olimpijski chce wyjaśnień.

Kanadyjki zdemolowały w Vancouver konkurencję - wygrały wszystkie pięć spotkań, pogromu nie było tylko w finale. Gospodynie strzeliły w turnieju 48 goli tracąc zaledwie dwa, odniosły też rekordowe zwycięstwo w historii igrzysk - 18:0 na inaugurację ze Szwajcarią.

Radość z trzeciego kolejnego olimpijskiego złota była wielka. Tuż po dekoracji medalowej na lodzie pojawiły się szampany, cygara i piwo. Jedna z hokeistek włączyła klakson maszyny wyrównującej lód, a potem próbowała ją prowadzić. Impreza na lodzie - w reprezentacyjnych koszulkach i z medalami na szyjach - trwała pół godziny.

- To nie jest to, co chcemy oglądać - komentował członek MKOl Gilbert Felli. - To nie jest dobra promocja olimpijskich wartości. Świętowanie w szatni to coś innego, niż publicznie - dodał Felli i zapowiedział, że zbada sprawę razem z federacją hokejową i organizatorami igrzysk.

Zobacz imprezę kanadyjskich hokeistek (galeria)

 

Kanadyjski Komitet Olimpijski przeprosił w specjalnym oświadczeniu wszystkich urażonych obserwatorów, a jego rzecznik Steve Keogh mówił: - Jeśli chodzi o tego typu świętowanie, to nie jest to coś, co się nie w Kanadzie nie zdarza - mówił. - Jeśli zawodniczki były pełnoletnie, to nie zrobiły nic przeciwko prawu.

Jedną z bawiących się hokeistek była jednak gwiazda meczu, 18-letnia Marie-Philip Poulin, która najpierw strzeliła Amerykankom dwa gole, a potem raczyła się piwem. Prawo Kolumbii Brytyjskiej, prowincji, której Vancouver jest największym miastem, zezwala na spożywanie alkoholu dopiero po ukończeniu 19. roku życia.

Kilka godzin po meczu Poulin uczestniczyła w konferencji prasowej, ale odpowiedziała tylko na dwa pytania dotyczące meczu.

Wygraj Ligę

"Wygraj Ligę" - największy piłkarski konkurs w Polsce - wystartował! To już 18. edycja gry, w której bierze udział nawet kilkadziesiąt tysięcy drużyn. Stwórz własny zespół, załóż lub dołącz do ligi prywatnej, rób transfery, ściągaj sponsorów. Zagraj i "Wygraj Ligę"! ?

 

Zwycięzca zdobędzie 10 000 zł, ale pula nagród to aż 25 000 zł. Zapraszamy do gry.

Złoto dla Kanadyjek - pokonały USA 2:0 ?