Vancouver 2010. Sikora walczy o medal, a jak nie, to o życie

W czwartek Tomasz Sikora wystartuje w Whistler w biatlonowym biegu na 20 km. Polak pokazał, że jest w świetnej formie biegowej. Ale jeśli zacznie pudłować, walka o medale może się szybko zamienić w walkę o przetrwanie, bo Sikora nie może być jeszcze pewny, że wystartuje w niedzielnym biegu na 15 km.

Sikora miał we wtorkowym starcie na 12,5 km czwarty wynik jeśli chodzi o bieg. - Pokazał, że jest mocny. Jeśli nie zepsuje strzelania, może walczyć o medale - mówi trener Roman Bondaruk.

Ale jeśli coś pójdzie nie tak i Polak zacznie pudłować, to walka o medale może się zmienić w walkę o przetrwanie, bo Sikora nie jest jeszcze pewny, że zakwalifikuje się do kończącego rywalizację na igrzyskach biegu na 15 km ze startu wspólnego (Polacy w sztafecie nie startują).

Na starcie stanie w nim w niedzielę tylko 30 zawodników - czołowa piętnastka Pucharu Świata, medaliści olimpijscy (o ile nie są w piętnastce PŚ), a dopełnieniem do trzydziestki będą pozostali zawodnicy, którzy zdobyli najwięcej punktów w czasie obecnych igrzysk (w biatlonie za każdy bieg olimpijski są przyznawane punkty PŚ). Przed wyruszeniem na trasę na 20 km, Sikora w tym elitarnym gronie się mieści, ale ledwo - jako 28. zawodnik. - Wszystko rozstrzygnie się w czwartek, ale nie ma co robić żadnych obliczeń, co trzeba zrobić, tylko trzeba pobiec jak najlepiej - powiedział Sikora, który nie wyobraża sobie, że mógłby nie stanąć do obrony srebrnego medalu wywalczonego na 15 km cztery lata temu w Turynie.

Poniżej przedstawiamy dokładne zasady kwalifikacji do biegu masowego. Na początku są medaliści, którzy mają zagwarantowany start, tak samo jak pozostali zawodnicy z pierwszej piętnastki PŚ. Np. Austriak Simon Eder, choć na igrzyskach nie zajął jeszcze punktowanego miejsca, w biegu masowym pobiegnie, bo w PŚ jest obecnie czwarty. Od miejsca 18. zaczynają się zawodnicy, których nie ma w piętnastce PŚ, ale którzy zarobili na igrzyskach sporo punktów. I tak np. 18. na liście kwalifikacyjnej jest Słoweniec Klemen Bauer, który był 4. w sprincie na 10 km (43 pkt.) i 9. w biegu pościgowym (32 pkt.). W sumie Bauer zgromadził 75 pkt. Sikora jest w tej chwili 28. od góry z 35 pkt. Od wypadnięcia z trzydziestki dzielą go tylko 4 pkt.

Tak jak powiedział Polak, bardzo ciężko jest jednak przewidzieć, które miejsce da pewny awans, bo nie wiadomo jak zachowają się zawodnicy za nim. Można tylko spekulować, że np. miejsce w pierwszej piętnastce, czyli minimum 25 pkt. powinno być taką bezpieczną granicą. Z drugiej jednak strony, jeśli Polak będzie poza trzydziestką, wcale nie musi stracić kwalifikacji, jeśli zawodnicy za jego plecami, będą jeszcze niżej.

Aktualna lista kwalifikacyjna na 15 km:

Medaliści:

Pozostali zawodnicy z pierwszej 15 PŚ:

Pozostali z największą liczbą pkt. w Vancouver:

Na razie poza biegiem masowym:

* - pkt. PŚ wywalczone na igrzyskach w Vancouver.

Jak przyznaje się punkty w PŚ:

1 miejsce: 60 pkt. 2. miejsce: 54 pkt. 3. miejsce: 48 pkt. ... 40. miejsce: 1 pkt.

Co musi zrobić Sikora, żeby wystartować na 15 km?

Zdobyć jak najwięcej punktów, tak aby ci, którzy są za nim, go nie wyprzedzili.

Vancouver 2010 na Sport.pl Na portalu Sport.pl codziennie od godz. 17 relacje Z Czuba i na żywo, całą dobę relacje prosto z Kanady od naszych specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A o godz. 9 rano w Radiu TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola - oraz stream wideo live w naszym portalu. Zespół Sport.pl przygotowuje też "Gazetę olimpijską" - codziennie do kupienia z "Gazetą Wyborczą".

Wszystko o igrzyskach - Super-blog Vancouver ?