Vancouver 2010: Hokejowa zależność

Jakim cudem większość kanadyjskich hokeistów to mańkuty, a większość amerykańskich to praworęczni?

Super-blog Vancouver - najciekawsze wpisy dziennikarzy i korespondentów Sport.pl prosto z igrzysk

Normalnie, w społeczeństwie większość to praworęczni i to większość zdecydowana, na całym świecie. Ale nie w sprawie jak trzymać hokejowy kij.

Według danych od przedstawicieli handlowych producentów kijów hokejowych, większość kanadyjskich hokeistów to leworęczni. Podczas, gdy większość na przykład Amerykanów to praworęczni. Dla zrozumienie - prawa dłoń mańkuta obejmuje kij na górnym końcu, a praworęczny kładzie tam lewą rękę.

Różnica trwa od dziesiątek lat i obejmuje wszystkie grupy wiekowe tego narodowego kanadyjskiego sportu.

Przez wiele lat to, czy ktoś jest lewo-, czy praworęczny nie miało żadnego znaczenia - łopatki kija były proste i hokeista mógł przekładać kij z ręki do ręki. Dwóch najsłynniejszych hokeistów połowy XX wieku - skrzydłowy Gordie Howe i bramkarz Bill Dunham - byli obustronni.

Ale w latach 60 zaczęto stosować zakrzywione łopatki kijów. I producenci musieli używać oznaczeń Lewy, Prawy. Producenci zaczęli wysyłać więcej kijów z naklejką L (left) do Kandy i R (right) do USA.

- Nie mam pojęcia, dlaczego tak się dzieje - mówi reporterowi "New York Timesa" Mike Mountain z firmy produkującej sprzęt hokejowy Easton. - Ale trend się nie zmienia od lat.

Easton wysyła 60 procent kijów dla leworęcznych do Kanady i 60 procent praworęcznych do USA. Zdarza się, że różnica wzrasta 70:30. Prawdopodobnie rzecz przekłada się na golf. Według Professional Golfers Association, 7 procent Kanadyjczyków gra lewostronnie, co jest rekordem w skali światowej. Powodem jest prawdopodobnie to, że najpierw Kanadyjczyk bierze do ręki kij hokejowy, a dopiero potem golfowy.

Różnica zaostrza się w prowincji Quebec, gdzie jest najwięcej leworęcznych hokeistów i najwięcej leworęcznych golfistów na świecie.

Wyjątkiem jest Kolumbia Brytyjska, czyli prowincja w której trwają igrzyska olimpijskie.

Według Szymona Szemberga, szefa komunikacji w międzynarodowej federacji hokeja, podobnie jest z leworęcznością w Europie, choć danych brak. - Ale wielkie radzieckie zespoły z lat 80 nie miały ani jednego praworęcznego w składzie - powiedział Szemberg.

Jeden z czytelników książki kanadyjskiego dziennikarza Bruce Dowbiggin "The Stick: A History, a Celebration, an Elegy" napisał na jego stronie internetowej, że różnica bierze się prawdopodobnie z wieku, w którym dziecko bierze po raz pierwszy do ręki kij. Amerykanie robią to później niż Kanadyjczycy i dlatego są w stanie położyć silniejszą rękę - czyli prawą - niżej. Kanadyjczycy, którzy zaczynają grać wcześniej, muszą mocniejszą rękę połowy na końcu kija, aby była w stanie wytrzymać przeciążenie w chwili strzału.

Inni mówią, że prawa ręka na końcu kija polepsza kontrolę nad krążkiem. Teoretycy twierdzą, że ręka dominująca powinna być wyżej. W 21 osobowych żeńskich drużynach 15 Kanadyjek jest leworęczna, wśród Amerykanek mańkutkami jest 10 hokeistek. Wśród 23-osobowych drużyn męskich 15 Kanadyjczyków jest leworęcznych i 13 Amerykanów.

Leworęczny był Wayne Gretzky, ale Mario Lemieux - praworęczny.

Vancouver 2010 na Sport.pl

Na portalu Sport.pl codziennie od godz. 17 relacje Z Czuba i na żywo, całą dobę relacje prosto z Kanady od naszych specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A o godz. 9 rano w Radiu TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola - oraz stream wideo live w naszym portalu.

Zespół Sport.pl przygotowuje też "Gazetę olimpijską" - codziennie do kupienia z "Gazetą Wyborczą".

SPORT.PL na FACEBOOK-u - wejdź na nasz profil, zostań fanem. Komentuj, dyskutuj, radź! ?

Vancouver 2010 na Sport.pl ?

Więcej o: