Vancouver 2010. Niemcy mają problem z trenerem, który pracował dla Stasi

Ingo Steuer, trener niemieckiej pary łyżwiarzy Aliona Savchenko-Robin Szolkowy, w latach 80. był informatorem Stasi i brał pieniądze za donoszenie na swoich kolegów. Teraz pracuje za darmo, ale ma już dość.

Super-blog Vancouver - najciekawsze wpisy dziennikarzy i korespondentów Sport.pl prosto z igrzysk

Niemcy mają z 43-letnim Steuerem problem - były świetny łyżwiarz, który zdobył brązowy medal w Nagano w 1998 roku, a obecnie trenuje czołową parę sportową świata - przed igrzyskami postawił niemieckiej federacji ultimatum: albo zacznie dostawać pieniądze za swoją pracę, albo odchodzi. Zgodnie z niemieckim prawem związki sportowe nie mogą płacić byłym współpracownikom Stasi.

Szczegóły dotyczące przeszłości Steuera wyszły na światło dzienne już przed poprzednimi igrzyskami w Turynie - łyżwiarz w wieku 18 lat przystał na współpracę ze Stasi i w latach 1985-89 napisał 84 raporty dotyczących swoich kolegów sportowców. Wydał m.in. łyżwiarza, który planował ucieczkę z NRD do Francji, donosił na słynną Katarinę Witt - znał ponoć nawet szczegóły jej życia intymnego. Dostał za to 2,8 tys. dolarów.

Niemiecki Komitet Olimpijski wykluczył Steuera z reprezentacji jadącej do Turynu i zastąpił go jego byłą partnerką z tafli Moniką Schweibe. Ta jednak także okazała się byłą współpracownicą Stasi, a sam Steuer wygrał sprawę w berlińskim sądzie o zniesienie zakazu wyjazdu na igrzyska.

Jego wyjazd do Vancouver nie budził już takich kontrowersji, choć Niemiecki Komitet Olimpijski opłacił tylko przejazd i zakwaterowanie trenera. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Savchenko i Szolkowy, których Steuer doprowadził do dwóch tytułów mistrzów świata i trzykrotnych triumfów w Europie, oddają mu część ze swoich gaży. W poniedziałek niemiecka para sportowa wywalczyła w Vancouver brąz.

Niemiecka Federacja Łyżwiarska jest skłonna płacić Steuerowi, aby pozostał trenerem jej najlepszych zawodników. - Ingo już przeprosił za swoją przeszłość. Kiedy dorastasz w systemie, w którym nie widzisz alternatyw, robisz czasem tego typu rzeczy. Jesteśmy gotowi płacić mu za jego pracę.- mówi szef federacji Elke Treitz. Nad nią są jednak Niemiecki Komitet Olimpijski i niemieckie prawo.

- Nie chcę rozmawiać o przeszłości na igrzyskach - mówi Steuer, który przyznaje jednak, że postawił federacji ultimatum. - Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o mnie i o tamtych czasach, czekajcie na moją książkę - mówi trener. "Wiek lodu" ma się ukazać w 2010 roku.

Media wskazują, że przypadek Steuera jest rozpatrywany w zupełnie innym świetle niż przeszłość Witt - gwiazdy NRD, dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej (1984, 1988). Piękna łyżwiarka była ulubioną sportsmenką Ericha Honeckera, komunistycznego przywódcy NRD i także miała kontakty ze Stasi. Z jednej strony była śledzona (jej akta mają aż 1354 strony), z drugiej - otrzymała od reżimu samochód.

Witt, choć jest krytykowana za wykorzystanie swoich sukcesów do ułożenia sobie dobrych stosunków z komunistami, nie jest postrzegana jednak jako kolaborantka. W Vancouver pracuje jako komentator telewizyjny i promuje kandydaturę Monachium do organizacji igrzysk w 2018 roku.

Vancouver 2010 na Sport.pl

Na portalu Sport.pl codziennie od godz. 17 relacje Z Czuba i na żywo, całą dobę relacje prosto z Kanady od naszych specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A o godz. 9 rano w Radiu TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola - oraz stream wideo live w naszym portalu.

Zespół Sport.pl przygotowuje też "Gazetę olimpijską" - codziennie do kupienia z "Gazetą Wyborczą".

SPORT.PL na FACEBOOK-u - wejdź na nasz profil, zostań fanem. Komentuj, dyskutuj, radź! ?

Vancouver 2010 na Sport.pl ?