Vancouver 2010. Kto zapali olimpijski znicz?

Najsłynniejszy kanadyjski hokeista Wayne Gretzky jest największym kandydatem mediów do zapalenia olimpijskiego znicza. Ceremonię otwarcia pokaże na żywo TVP1 - początek transmisji o 3 w nocy z piątku na sobotę. Gwiazdą estrady ma być m.in. Bryan Adams, a przez olimpijskie kółka ma przelatywać skoczek narciarski.

SPORT.PL na FACEBOOK-u - wejdź na nasz profil, zostań fanem. Komentuj, dyskutuj, radź!

Gretzky, wymownie nazywany "The Great One", przyleciał do Vancouver w środę, ale odmawia jakichkolwiek komentarzy na temat ceremonii otwarcia igrzysk. Kanadyjskie media w gronie kandydatów do pokonania najważniejszego odcinka olimpijskiej sztafety wymieniają także Gaetana Bouchera (wielokrotny mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim) i Nancy Greene (była znakomita narciarka), ale wielką popularnością cieszy się także kandydatura Betty Fox - matki zmarłego w 1981 roku Teddy'ego, kanadyjskiego bohatera narodowego.

Fox uprawiał lekkoatletykę, ale w wieku 22 lat stracił nogę powyżej kolana w wyniku choroby nowotworowej. Postanowił jednak, że przebiegnie tzw. Maraton Nadziei od wschodniego do zachodniego wybrzeża Kanady. Po 5,3 tys. km przerwał bieg ze względu na postępy choroby. Kilka miesięcy później zmarł, ale od jego śmierci na całym świecie organizowane są biegi im. Terry'ego Foxa (także w Polsce), podczas których zebrano kilkaset milionów dolarów na walkę z chorobami nowotworowymi.

Wiadomo na pewno, że na ostatnim odcinku olimpijskiej sztafety niosącej znicz pobiegną m.in. ojciec Walter Gretzky - ojciec Wayne'a oraz gubernator Kalifornii, były Mister Universum, Conan Barbarzyńca i Terminator - Arnold Schwarzenegger.

Ceremonię otwarcia pokaże na żywo TVP1 - początek transmisji o 3 w nocy z piątku na sobotę. Gwiazdą estrady ma być m.in. Bryan Adams, a przez olimpijskie kółka ma przelatywać skoczek narciarski.

Czy piękną Lindsay Vonn dopadła klątwa?