PŚ w skokach. Zwycięstwo Schlierenzauera, Małysz ósmy

Austriak Gregor Schlierenzauer wygrał w niedzielę konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich w austriackiej miejscowości Tauplitz/Bad Mitterndorf. W obu seriach oddał najdłuższe skoki - 203,5 oraz 205 m. Adam Małysz zajął ósme miejsce. Na drugiej pozycji uplasował się Słoweniec Robert Kranjec, trzeci był Fin Harri Olli.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Schlierenzauer awansował na pierwsze miejsce i o dwa punkty wyprzedza Ammanna. Małysz także awansował i jest ósmy.

Pierwsza seria konkursowa została przerwana po skoku ponad dwudziestu zawodników, gdy Norweg Johan Remen Evensen wylądował na 210 metrze. Rozbieg został obniżony do drugiej belki, Evensen w powtórzonym skoku miał 195,5 m i był po pierwszej serii szósty.

Prowadził Schlierenzauer, który jako jedyny przekroczył granicę 200 metrów, lądując o 3,5 m dalej. Na ósmym miejscu był Adam Małysz po skoku na odległość 188,5 m. Do finału awansowali wszyscy Polacy. Jako ostatni, z 30. rezultatem - 167,5 m, awansował Stefan Hula.

Małysz zaprezentował w niedzielnym konkursie niezłą formę. W pierwszym skoku, który po przerwaniu serii został anulowany, skoczek z Wisły lądował na 190 metrze. Taką samą odległość Polak miał w serii finałowej. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Małysz wyprzedził Niemca Pascala Bodmera (20. w niedzielnym konkursie) i awansował na 8. pozycję.

Polak nie wystartuje w dwóch konkursach PŚ w Sapporo, będzie przygotowywał się do zawodów w Zakopanem (22-23 stycznia) trenując w Wiśle lub w Szczyrku.

Poniżej oczekiwań wypadł Simon Ammann. Szwajcar, prowadzący przed niedzielnym konkursem w Pucharze Świata, zajął w Bad Mitterndorf piąte miejsce i spadł w klasyfikacji generalnej na drugą pozycję. Do prowadzącego Schlierenzauera traci dwa punkty, ale przed konkursami w Zakopanem swojej lokaty nie poprawi, gdyż - według nieoficjalnych informacji - do Japonii, podobnie jak Małysz, się nie wybiera.

Wyniki konkursu w Bad Mitterndorf:

Klasyfikacja generalna PŚ:

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

II seria

16:12 Robert Kranjec znów fantastycznie skacze! 204,5 metra Słoweńca, ale to za mało żeby wygrać. Gregor Schlierenzauer skacze na odległość 205 metrów i wygrywa konkurs!

16:06 Na cztery skoki przed końcem Adam Małysz na 4. pozycji. Polak utrzyma zatem co najmniej miejsce z pierwszej serii, bo słaby skok oddał Johan Remen Evensen.

16:03 Bardzo dobry skok Adama Małysza na odległość 190 metrów, ale przed nim znakomity skok oddaje Antonin Hajek z Czech (193 m) i wyprzedza Polaka.

15:56 Pięć kolejnych skoków całkowicie zmienia układ w czołówce. Prowadzi Andreas Kofler przed Michaelem Uhrmannem i Janne Ahonenem.

15:50 Na półmetku prowadzi Anders Jacobsen (190,5 m) przed Thomasem Morgensternem (185 m). Na trzecim miejscu nieoczekiwanie Borek Sedlak z Czech, który uzyskał w drugiej serii 181 metrów.

15:48 Krzysztof Miętus skacze tylko 154,5 metra. Czwarte miejsce od końca Polaka. Trójkę naszych reprezentantów dzieli Niemiec Andreas Wank.

15:44 166,5 metra Łukasza Rutkowskiego daje mu na razie 6. pozycję.

15:38 Marcin Bachleda skacze fatalnie. 148 metrów i z pomocą drugiego z Polaków Stefan Hula nieoczekiwanie awansuje na 29. pozycję.

15:35 Stefan Hula zaczyna drugą serię skoków, ale nie popisuje się. 155,5 metra prawdopodobnie "zagwarantuje" Polakowi 30. miejsce w konkursie.

I seria

15:13 Roar Lyoekelsoey skacze bliżej od Stefana Huli i jest za Polakiem! A zatem wszyscy Polacy wystąpią w drugiej serii i będą dziś punktować. Najlepszy z Polaków Adam Małysz uplasował się na miejscu ósmym.

15:04 175,5 metra Krzysztofa Miętusa i 15. miejsce Polaka. Będzie na pewno w drugiej serii! Wiadomo też, że awansują do niej Marcin Bachleda i Łukasz Rutkowski. Stefan Hula wciąż z szansami.

15:00 Łukasz Rutkowski uzyskuje 173,5 metra i ta odległość powinna wystarczyć do udziału w drugiej serii.

14:58 Marcin Bachleda uzyskuje 170 metrów i plasuje się na 16 miejscu. Czy to wystarczy, żeby wystartować w drugiej serii? Wszystko zależy teraz od tego, ilu zawodników będzie w stanie jeszcze go wyprzedzić.

14:55 Stefan Hula skacze krótko. 167,5 metra pozwala wyprzedzić Polakowi tylko czterech rywali.

14:47 Gregor Schlierenzauer jako pierwszy przekracza granicę 200 metrów po obniżeniu rozbiegu (203,5 m). Austriak obejmuje prowadzenie przed Robertem Kranjcem. Adam Małysz po trzynastu skokach jest siódmy. Teraz dokończenie pierwszej serii, a zatem już drugi raz skakać będą nasi pozostali reprezentanci.

14:38 W skutek zmian Adam Małysz skakał już jako piąty zawodnik. Niestety, Polak nie błysnął. Skok na odległość 188,5 metra dał mu czwartą pozycję.

14:30 Przed ostatnimi dziesięcioma skokami organizatorzy konkursu postanowili obniżyć belkę startową. Konkurs rozpocznie się od początku! Coś niespotykanego.

14:16 Krzysztof Miętus skokiem na odległość 169 metrów zamyka sobie drogę do drugiej serii.

14:10 Marcin Bachleda niestety nie poszedł w ślady kolegi. Jego skok na odległość 174 metrów jest za słaby, żeby gwarantować miejsce w pierwszej trzydziestce. Niewiele lepiej skacze Łukasz Rutkowski (175,5 metra).

14:03 Stefan Hula oddaje bardzo dobry skok na odległość 183 metrów. Polak daje się wyprzedzić dopiero Andrei Morassiemu, który skacze 187,5 metra.

Dobry występ Polaków w sobotnim konkursie w Bad Mitterndorf ?

Więcej o: