Klaudia Zwolińska w kajakarstwie (srebro), Iga Świątek w tenisie (brąz), Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka, Martyna Swatowska-Wenglarczyk i Alicja Klasik w drużynie szpadzistek (brąz) oraz Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup i Dominik Czaja w wioślarskiej czwórce podwójnej (brąz) - to wszystkie cztery medale zdobyte przez polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. To daje obecnie Polsce dopiero 48. miejsce w klasyfikacji medalowej.
Miejsce Polski może się zmienić po medalu Julii Szeremety, która ma pewny brąz po awansie do półfinału turnieju bokserskiego w wadze do 57 kilogramów na igrzyskach w Paryżu. To jednak będzie wiadome dopiero w kolejnych dniach.
Jest w klasyfikacji medalowej kilka egzotycznych krajów, które wyprzedzają Polskę. Być może mają mniej medali, ale mają na koncie złote krążki, czyli te, które liczą się przy ustalaniu rankingu. Zacznijmy od Korei Północnej, która jest 44. Kraj rządzony przez dyktatora Kim Dzong Una ma na koncie trzy medale - dwa srebrne i jeden brązowy.
Z kolei na 35. miejscu jest Uganda, Saint Lucia (niespełna 180 tys. mieszkańców), czy Dominika (zaledwie 71 tys. mieszkańców! Dla porównania, Łomża ma 62 tys. mieszkańców. Każdy z tych krajów ma na koncie jeden medal, ale za to złoty. 33. jest Gwatemala, która w Paryżu zdobyła dwa z trzech swoich medali w historii startów na letnich igrzyskach - złoto i brąz.
Wyżej, bo 31. jest Uzbekistan - złoty i dwa brązowe medale. No i jeszcze dodajmy HongKong, który jest na 20. miejscu, mając na koncie dwa złote i dwa brązowe medale.
Ile Polska ostatecznie zdobędzie medali igrzysk olimpijskich? To wszystko rozstrzygnie się w tym tygodniu. Ostatni raz mniej niż dziesięć medali Polacy zdobyli na igrzyskach w Melbourne w 1956 roku - dziewięć (złoty, cztery srebrne i cztery brązowe). Ostatni raz polscy sportowcy nie zdobyli złotego medalu na igrzyskach w Londynie w 1948 roku. Wtedy był tylko jeden brązowy krążek.