Nawet pięć nowych dyscyplin na IO w Los Angeles. Zaskakująca lista

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 r. oficjalnie zaproponowali pięć dyscyplin, które mogłyby trafić do programu zawodów za pięć lat. Jedna z nich wróciłaby do programu po krótkiej przerwie. Część z zaproponowanych ubiega się o miejsce na igrzyskach od jakiegoś czasu. Dwie zadebiutowałyby na IO. W przyszłym tygodniu ma zostać zatwierdzona oficjalna lista dyscyplin na IO za pięć lat.

Zdaniem brytyjskiego "Guardiana" trzy z pięciu podanych dyscyplin powinny znaleźć się w programie igrzysk olimpijskich w Los Angeles. O dwóch pozostałych pisano, że "mają jeszcze szanse", ale są one traktowane przez Amerykanów na równi z resztą propozycji.

Zobacz wideo Legia rzuca nowe światło na skandal w Alkmaar

Nowe dyscypliny na igrzyskach?

Organizatorzy IO w Los Angeles zaproponowali włączenie do programu swojej imprezy pięciu dyscyplin. Są nimi baseball/softball, futbol flagowy, krykiet, lacrosse i squash. Pierwsze trzy mają mieć praktycznie pewne miejsce.

Baseball oraz jego kobieca odmiana, czyli softball, wielokrotnie pojawiały się na IO, pierwszy raz w Sztokholmie 1912 r. Przez lata traktowano ten sport na igrzyskach jako pokazowy, w takiej formie baseball pojawiał się jeszcze sześć razy. Dopiero od IO w Barcelonie w 1992 r. baseballiści walczą o medale, a softballistki dołączyły cztery lata późnej w Atlancie. Dyscyplina ta była stałym elementem programu IO do Pekinu 2008 r. Wróciła na imprezę w Tokio, gdzie dwa złote medale trafiły do Japończyków. W Paryżu jednak zabraknie softballu i baseballu. Co ciekawe, najwięcej medali w baseballu nie mają Amerykanie, a Kubańczycy (trzy złote i dwa srebrne).

Całkowitą nowością na igrzyskach będzie futbol flagowy, czyli bezkontaktowa wersja futbolu amerykańskiego. Od dłuższego czasu Międzynarodowa Federacja Futbolu Amerykańskiego i władze NFL zabiegały o wprowadzenie tej odmiany dyscypliny na IO. Impreza w Los Angeles wydaje się najlepszą możliwą okazją na popularyzację futbolu flagowego. W Polsce funkcjonują szkolne ligi, w rejonie Warszawy powstało kilka klubów skupiony na futbolu flagowym. Gracze futbolu amerykańskiego grają w tę odmianę dyscypliny w ramach treningu uzupełniającego.

Krykiet był na igrzyskach olimpijskich tylko raz, w Paryżu w 1900 r. Wówczas zagrały tylko dwa zespoły, a złoto trafiło do Brytyjczyków. Choć jest to obca dyscyplina dla Amerykanów, to organizatorzy i Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) chcą zrobić ukłon w stronę Azji, Australii i Anglii, gdzie krykiet jest najpopularniejszy.

Mniejsze szanse na włączenie do programu IO Mają lacrosse i squash, które są częścią igrzysk sportów nieolimpijskich World Games. Obie były w programie m.in. imprezy we Wrocławiu w 2017 r. Lacrosse wróciłby na IO po wielu latach. O medale w tej dyscyplinie grano w latach 1904 i 1908, w obu edycjach najlepsza była Kanada. Potem lacrosse był trzykrotnie dyscypliną pokazową, ostatni raz w Londynie w 1948 r. Z kolei squash to byłby absolutny debiutant na IO, tak jak futbol flagowy.

Amerykanie korzystają z możliwości dołączenia kilku wskazanych przez siebie dyscyplin do stałego programu IO. MKOl zatwierdzi ostateczny zestaw dyscyplin w przyszłym tygodniu. W dniach 15-17 października odbędzie się posiedzenie komitetu w Bombaju.

Igrzyska olimpijskie w Los Angeles zaplanowano od 14 do 30 lipca 2028 r.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.