Oficjalnie. Polska będzie ubiegać się o igrzyska olimpijskie. Andrzej Duda potwierdził

Andrzej Duda potwierdził podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem sensacyjne informacje. Prezydent powiedział, że Polska planuje ubiegać się o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku. "Dosłownie w najbliższych dniach przygotuję stosowny list do prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego" - zapewnił.

We wtorek świat sportu obiegły niespodziewane informacje. Według doniesień Onetu, Polska planuje zgłosić kandydaturę Warszawy jako gospodarza igrzysk olimpijskich w 2036 r., co Rafał Trzaskowski uznał za element kampanii wyborczej. Ustalenia te potwierdził w środę prezydent Andrzej Duda, który był gościem II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.

Zobacz wideo Osobiste wyznanie Joanny Jędrzejczyk: Dlaczego mam się tego wstydzić?

Andrzej Duda potwierdził, że Polska postara się o letnie igrzyska olimpijskie w 2036 roku

- Można ogólnie powiedzieć, że mieliśmy w ciągu ostatnich 11 lat dwa poważne wydarzenia sportowe w naszym kraju. Mowa o Euro 2012, które były naszym organizacyjnym sukcesem (w 2012 r., gdy rządziła Platforma Obywatelska - red.). W tym roku podjęliśmy się organizacji zawodów w wielu dyscyplinach, czyli igrzysk europejskich, które także były wydarzeniem udanym. To wszystko skłoniło nas, wobec realizowanych planów inwestycyjnych w naszym kraju, aby podjąć starania o największe możliwe sportowe wydarzenie na świecie, a mianowicie o letnie igrzyska olimpijskie - powiedział prezydent.

- Chcę z tego miejsca ogłosić, po konsultacjach, które odbyliśmy z szefostwem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, że jest naszą ambicją i zamiarem, aby rozpocząć starania o letnie igrzyska olimpijskie w naszym kraju w 2036 roku. [...] Dosłownie w najbliższych dniach przygotuję stosowny list do prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i przekażę go na ręce prezesa PKOl-u, który udaje się na spotkanie z Thomasem Bachem 6 października. List ten zostanie przekazany na ręce prezydenta i liczę na to, że uruchomi on nasze starania - dodał.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Prezydent Duda zapewnił również, że pod względem infrastruktury drogowej Polska powinna być gotowa, aby za 13 lat gościć sportowców z całego świata. Jeżeli chodzi o infrastrukturę sportową, zapowiedział, że zostaną wykonane wszelkie potrzebne prace.

O organizację zawodów w 2036 roku walczą również Meksyk, Indonezja i Stambuł. Aplikację trzeba złożyć do 2025 roku, a rok później zapadnie decyzja.

Więcej o: