Rząd chce zorganizować igrzyska olimpijskie. Ogłosi to prezydent

Igrzyska olimpijskie w Polsce? Jak donosi Onet, tego właśnie chce Prawo i Sprawiedliwość, które planuje zgłosić kandydaturę Warszawy na 2036 rok. Oficjalne stanowisko w tej sprawie ma przekazać w środę prezydent Andrzej Duda, który będzie gościem II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem. Zaskoczony tym pomysłem jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W czerwcu 2023 roku w Krakowie odbyły się igrzyska europejskie i nieoficjalne mówiło się, że Polska będzie ubiegać się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w Zakopanem. Okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar pójść jeszcze dalej i chce zgłosić kandydaturę naszego kraju do organizacji letnich igrzysk w 2036 roku. 

Zobacz wideo Probierz już zaimponował. W PZPN są zachwyceni

Igrzyska olimpijskie w Warszawie? To element kampanii wyborczej PiS-u

Onet informuje, że Polska planuje już niedługo przedstawić kandydaturę Warszawy, a opinię publiczną poinformuje o tym Andrzej Duda. Prezydent w środę będzie gościem II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem i tam przedstawi plan na organizację igrzysk w 2036 roku. 

- To ma być nasz kolejny element napędowy w kampanii wyborczej - mają mówić politycy PiS-u w nieoficjalnych rozmowach z portalem. O zgłoszeniu kandydatury Polski do "dużej imprezy sportowej" mówi także wiceminister sportu. Nie zdradza jednak, czy faktycznie chodzi o igrzyska olimpijskie. - O tym, że nasz kraj jest zainteresowany, mówimy już przecież od jakiegoś czasu. Jaka to będzie konkretnie impreza? To okażę się właśnie w środę - przekazał polityk. 

O organizację zawodów w 2036 roku walczą również Meksyk, Indonezja i Stambuł. Aplikację trzeba złożyć do 2025 roku, a rok później zapadnie decyzja. Tak wielka impreza niesie za sobą gigantyczne koszty. Igrzyska w 2021 roku w Tokio miały kosztować około 16 miliardów dolarów. Wtedy to organizatorzy musieli zbudować od nowa wiele obiektów, co dotyczyłoby również Warszawy. 

Zdziwione zapędami partii rządzącej mają być władze Warszawy, a konkretnie prezydent Rafał Trzaskowski. - Nikt z nami tego nie konsultował. Jestem zaskoczony takimi planami. Nic na ten temat nie wiem ani jak mają wyglądać gwarancje finansowe, ani jak ma przebiegać sama organizacja imprezy. W mojej ocenie podejmowanie takiej decyzji na finiszu kampanii wyborczej to po prostu decyzja polityczna. Można było przecież poczekać, aż się skończy kampania, na spokojnie to skonsultować i zaplanować - powiedział Onetowi prezydent Warszawy. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Oficjalnego ogłoszenia można spodziewać się w środę 27 września w Zakopanem, gdzie prezydent Andrzej Duda ma pojawić się w towarzystwie ministra sportu Kamila Bortniczuk. 

Więcej o: