Macron zabrał głos w sprawie igrzysk w Paryżu. Rosjanie będą wściekli

- W Paryżu nie może być żadnej rosyjskiej flagi - powiedział Emmanuel Macron cytowany przez "L'Equipe". Do rozpoczęcia przyszłorocznych igrzysk zostało nieco ponad dziesięć miesięcy, a słowa prezydenta Francji z pewnością zabolą nie jedną Rosjankę czy Rosjanina.

Już ponad 1,5 roku trwają wzmożone ataki rosyjskiej armii w Ukrainie. Wybuch wojny przełożył się także na świat sportu - Rosjanie zostali wykluczeni ze startu w wielu imprezach i ten stan trwa do dziś, choć stopniowo kolejne federacje zaczynają przyzwalać na ich występy pod neutralną flagą i innymi surowymi warunkami.

Zobacz wideo Milik: Nie ma już miejsca na pomyłki

Emmanuel Macron mocno o Rosjanach. "Nie może"

Wciąż nieznany jest jednak los rosyjskich sportowców na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Niewykluczone, że będą mogli wystartować pod neutralną flagą. Przeciwni udziału Rosjan są jednak mieszkańcy, a także mer Paryża - Anne Hidalgo. To pokłosie trwających działań wojennych na wschodzie.

Do sprawy odniósł się także Emmanuel Macron. Prezydent Francji jasno wyraził stanowisko. - W Paryżu nie może być żadnej rosyjskiej flagi. Nie ma na nią miejsca, gdy popełnia się zbrodnie wojenne - powiedział cytowany przez "L'Equipe".

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl.

- Chciałbym, aby była to świadoma decyzja świata olimpijskiego. To nie państwo-gospodarz ma decydować, co MKOl powinien zrobić - dodał polityk zapytany o ewentualny start Rosjan pod neutralną flagą. 

Ostateczna decyzja dotycząca ewentualnych występów rosyjskich sportowców pod neutralną flagą ma zapaść w najbliższych miesiącach. Podejmie ją MKOl. - Jest zbyt wcześnie, aby wyciągać ostateczne wnioski. Nie spieszymy się. Chcemy być sumienni i mieć jak największą pewność, że podejmujemy właściwą decyzję - mówił niedawno prezydent Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu rozpoczną się 26 lipca, a zakończą 11 sierpnia 2024 roku.

Więcej o: