Bańka nie zostawił Rosjanom złudzeń. Postawił twarde warunki

- RUSADA pozostanie wykluczona, dopóki nie spełni każdego z warunków określonych przez Sportowy Sąd Arbitrażowy - poinformował prezesa WADA, Witold Bańka. Formalnie zakaz startów Rosjan pod własną flagą wygasł w grudniu ubiegłego roku, ale Światowa Agencja Antydopingowa ma niskie zaufanie do tamtejszej agencji i jej działań.

Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) niezmiennie pozostaje pozbawiona statusu zgodności ze Światowym Kodeksem Antydopingowym ustanowionym przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Wszystko jest konsekwencją działań RUSADA, które manipulowało przy wynikach badań uzyskiwanych przez rosyjskich sportowców w celu ukrycia stosowania dopingu.

Zobacz wideo Traktowanie sędziów? Listkiewicz nie kryje oburzenia

Z tego powodu wielu rosyjskich sportowców zostało zdyskwalifikowanych, a ci, którzy zostali dopuszczeni do turniejów rangi mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich, mogli startować tylko pod neutralną flagą. 

Witold Bańka wprost o Rosjanach. "Nasze zaufanie jest bardzo niskie"

Zakaz występów pod rosyjską flagą wygasł w grudniu ubiegłego roku, ale WADA podkreślała, że będzie chciała go przedłużyć oraz przedstawiła szereg warunków, które Rosjanie muszą spełnić, żeby wrócić do pełnoprawnej rywalizacji.

- RUSADA pozostanie wykluczona, dopóki nie spełni każdego z warunków określonych przez Sportowy Sąd Arbitrażowy - poinformował prezesa WADA, Witold Bańka, cytowany przez portal Inside The Games podczas 47. Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszeń Międzynarodowych Federacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Lozannie. 

- Dopóki nie będziemy w stanie ich odpowiednio zweryfikować, to będziemy kontynuować swoje działania. Muszę jednak podkreślić, że nasze zaufanie do niezależności systemu antydopingowego w Rosji pozostaje bardzo niskie - dodał Bańka.

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

RUSADA odpowiada na słowa Witolda Bańki

Do słów Bańki odniosła się szefowa RUSADA, Weronika Łoginowa. - Reagujemy absolutnie spokojnie na takie wypowiedzi. To nic nowego. Wszystkie działania agencji antydopingowej są realizowane przy ścisłym przestrzeganiu standardów - poinformowała cytowana przez sports.ru.

- W przypadku RUSADA podjęliśmy bezprecedensowe działania w celu zapewnienia niezależności agencji: od zmiany statutu agencji po wprowadzenie wymogu, aby każdy nowy kandydat był zatwierdzany przez niezależnego rzecznika ds. etyki - dodała Łoginowa. Zaznaczyła, że RUSASA dopełni wszelkich starań, żeby walczyć z dopingiem na najwyższym poziomie. 

Więcej o: