Są pierwsze przecieki. MKOl wykluczy Rosjan z igrzysk. Ale nie wszystkich

Od wtorku do czwartku będzie trwało posiedzenie Rady Wykonawczej MKOl-u. Zagraniczne media ujawniają, że komitet przygotowuje przepisy, które będą dość surowe dla rosyjskich sportowców. Ale i tak MKOl planuje dopuścić część Rosjan do rywalizacji na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski rok temu apelował, by światowe federacje wykluczyły sportowców z Rosji i Białorusi z międzynarodowej rywalizacji. Agresja militarna na Ukrainę wciąż trwa, a mimo to MKOl chce dopuścić Rosjan i Białorusinów z powrotem, argumentując, że nie można mieszać sportu z polityką. Dzieje się to przy oburzeniu kilkudziesięciu krajów zrzeszonych w MKOl i przedstawicieli federacji różnych dyscyplin. Presja popłaca, ponieważ MKOl ma się ugiąć i wykluczyć część rosyjskich sportowców z udziału w igrzyskach olimpijskich.

Zobacz wideo Robert Lewandowski tłumaczy się ze straty, po której mogliśmy stracić gola

Media: MKOl wie, co zrobi z Rosjanami

Jak podaje "Daily Mail", powołując się na swoje źródła przy komitecie, Rada Wykonawcza MKOl-u ma zakazać Rosjanom startu w sportach drużynowych pod neutralną flagą. To oznacza, że rosyjskie zespoły nie wezmą udziału w kwalifikacjach olimpijskich. Ten pomysł ma być dokładnie omówiony na posiedzeniu, które potrwa do czwartku.

Oprócz tego MKOl ma zakazać startu wszystkim sportowcom z Rosji i Białorusi, którzy są powiązani z wojskiem, aktywnie wspierali inwazję na Ukrainę i są współwinni zbrodni wojennych popełnionych na froncie.

2Mecz eliminacji mistrzostw Europy Polska - Albania Nad reprezentacją czuwali opatrzność i Świderski. Reakcja selekcjonera mówi wszystko

Komitet przygotowuje szereg dość surowych przepisów, które miałyby być jedyną drogą dla indywidualnych sportowców z Rosji i Białorusi jako neutralnych olimpijczyków. Jeśli MKOl je zatwierdzi, musi się liczyć z kolejnymi głosami oburzenia.

Kolejny sprzeciw mogą wyrazić kraje, które dotychczas krytykowały pomysł przywrócenia Rosjan do rywalizacji, jak Ukraina, Polska, Czechy, Wielka Brytania, Francja, kraje skandynawskie i bałtyckie. Najprawdopodobniej ponownie będą nawoływały do całkowitego wykluczenia Rosjan, bez wyjątków. Możliwe, że pojawią się też następne głosy, że należy zbojkotować najbliższe igrzyska.

On był najważniejszy na boisku. Jak zagrał Lewy? [OCENY] On był najważniejszy na boisku. Jak zagrał Lewy? [OCENY]

Krytycznie do sprawy może podejść także Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), która uważa, że należy przywrócić Rosję i Białoruś do sportowej rodziny, a sportowcy z tych krajów nie powinni być dyskryminowani ze względu na pochodzenie.

Ostateczną decyzję powinniśmy poznać po zakończeniu posiedzenia Rady Wykonawczej MKOl-u.

Więcej o: