"Wszystkie kraje poprą Rosję". Doradca Putina pewny swego. "Oni o tym wiedzą"

Asystent i doradca Władimira Putina - Igor Lewitin - wyraził przekonanie, że sportowcy z Rosji i Białorusi wystartują na letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Lewitin przekazał też, kiedy powinniśmy poznać ostateczną decyzję MKOl.

- Zawieszenie rosyjskich sportowców nastąpiło na wniosek MKOl. To naruszenie Karty Olimpijskiej i oni o tym wiedzą. Teraz starają się z tej sytuacji wyjść. Łatwo im było to zacząć, dużo trudniej jest skończyć. Ale dadzą radę - powiedział Igor Lewitin, asystent i doradca Władimira Putina.

Zobacz wideo

Wciąż nie wiadomo, czy sportowcy z Rosji i Białorusi wystartują na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Zawodnicy z tych krajów pozostają zawieszeni od roku po ataku Rosji na Ukrainę. Ponad miesiąc temu Międzynarodowy Komitet Olimpijski wrócił do tej kwestii i wydał oświadczenie, w którym dopuścił możliwość odwieszenia Rosjan i Białorusinów.

Kyle Walker Media: Skandal w Anglii. Kompletnie pijany gwiazdor Manchesteru City obnażał się w barze

Według niego sportowcy z tych krajów mogliby wystartować na IO w Paryżu jako zawodnicy neutralni. Rosjanie i Białorusini mieliby rywalizować pod neutralną flagą oraz bez hymnów narodowych. Pomysł ten poparła Organizacja Narodów Zjednoczonych, która powoływała się na Kartę Olimpijską i podkreślała, że nie można dyskryminować sportowców z uwagi na narodowość.

"Jestem przekonany, że wszystkie kraje poprą udział Rosji na IO"

Inaczej podeszły do tego Parlament Europejski oraz koalicja 30 państw, które sprzeciwiły się udziałowi Rosjan i Białorusinów. Koalicjanci nie tylko dopytywali, czym miałby być neutralny status sportowców, ale też podkreślali związki rosyjskich zawodników z tamtejszą armią oraz rządem, który ich finansuje.

Na razie trudno przewidywać, jaką decyzję podejmie MKOl. Jego przewodniczący - Thomas Bach - znajduje się pod presją obu stron, które mają silne argumenty. Mimo to Lewitin uważa, że rosyjskich sportowców zobaczymy na francuskich igrzyskach.

ZAKSA Trentino Żenujący popis trenera po meczu ZAKSY. Komentator nie dowierzał

- Jestem przekonany, że ostatecznie wszystkie kraje poprą nasz udział w rywalizacji. Nawet kraje, które bojkotowały Rosję. Negocjacje trwają. Kiedy powinna zapaść decyzja? Uważam, że ostatecznym terminem jest kwiecień tego roku - powiedział Lewitin.

Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 r.

Więcej o: