Mer Paryża nagle zmieniła zdanie. "Neutralna flaga nie istnieje"

Zaskakującej wypowiedzi udzieliła mer Paryża Anne Hidalgo. Jeszcze kilka dni temu nie miała nic przeciwko Rosjanom i Białorusinom na przyszłorocznych igrzyskach, teraz nie wyobraża sobie ich udziału w sportowej rywalizacji.

- Neutralna flaga, pod którą mieliby wystartować Rosjanie i Białorusini, tak naprawdę nie istnieje - powiedziała Anne Hidalgo. To zaskakująca zmiana w porównaniu do tego, co mer Paryża mówiła jeszcze kilka dni temu.

Hidalgo powiedziała wtedy, że zgadza się ze stanowiskiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który nie wykluczył dopuszczenia Rosjan i Białorusinów do startu w przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu. Sportowcy z tych krajów mieliby zostać dopuszczeni do rywalizacji pod pewnymi warunkami. Dwoma z nich był start pod neutralną flagą i bez hymnu państwowego.

 Trener Bartosz Jurecki niegdyś prowadził Azoty Puławy, a teraz szkoli Piotrkowianina Związek wybrał trenera dla reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. Tymczasowego

Na oświadczenie MKOl ze złością zareagowało wiele europejskich państw. Prym wśród nich wiodła Polska, która podobnie jak Łotwa czy Estonia zagroziła bojkotem igrzysk, jeśli wystartują w nich sportowcy z Rosji i Ukrainy. Minister sportu Kamil Bortniczuk nawoływał nawet do stworzenia koalicji 40 państw i oponowania przeciwko sportowcom z tych krajów.

Mer Paryża nie chce Rosjan na IO

W zupełnie innym tonie wypowiadała się wtedy Hidalgo, która tak samo, jak prezydent Francji Emmanuel Macron nie widziała niczego złego w dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do rywalizacji pod neutralną flagą. We wtorek w rozmowie z radiem France Info mer Paryża zmieniła zdanie o 180 stopni.

Fernando Santos, nowy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji PolskiWiemy, do kiedy Santos musi wybrać kadrę. Padła konkretna data

- Dopóki trwa wojna i rosyjska agresja na Ukrainie, nie wyobrażam sobie obecności sportowców z tego kraju w Paryżu. To nie do pomyślenia, by defilowali, jakby nic się nie stało i posiadali kadrę na igrzyskach, kiedy na Ukrainę wciąż spadają bomby - powiedziała Hidalgo.

Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu potrwają od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 r.

Więcej o: