Jednoznaczne stanowisko ministra ws. Rosjan na IO w Paryżu. Jaśniej się nie da

Najpierw Ukraina, a teraz Łotwa zapowiedziała bojkot igrzysk w Paryżu, jeśli udział w nich wezmą sportowcy z Rosji i Białorusi.

Przed tygodniem Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) przyznał, że bada możliwość udziału sportowców z Rosji i Białorusi w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Władze MKOl otworzyły furtkę, która wywołała wielkie poruszenie.

Zobacz wideo Paweł Fajdek zwrócił się do Marcina Najmana: Jesteś karykaturą sportowca... tak nisko jeszcze nie upadłem

"Żaden sportowiec nie powinien być pozbawiony startu w zawodach tylko z powodu swojego paszportu'" - czytaliśmy kilka dni temu w komunikacie Rady Wykonawczej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. "Rada wyraziła solidarność z Ukrainą, ale rozważyła możliwość dopuszczenia do igrzysk w Paryżu sportowców z Rosji i Białorusi. Pod kilkoma warunkami" - na Sport.pl pisał Kacper Sosnowski.

Oficjalnie: Joao Cancelo zmienił klub. Wielki transfer stał się faktemOficjalnie: Joao Cancelo zmienił klub. Wielki transfer stał się faktem

Kolejny kraj zapowiada bojkot IO

Chodzi o występy pod neutralną flagą, udział tylko tych, którzy przestrzegają Karty Olimpijskiej i tych, którzy "nie działali na szkodę misji pokojowej MKOl". To w praktyce sugeruje, że rywalizować będą mogli ci, którzy nie wspierają inwazji. Chociaż wytyczne trzeba będzie jeszcze sprecyzować, to nie tylko w Rosji wywołały one spore poruszenie"

Decyzja MKOl największe kontrowersje wzbudziła w Ukrainie. - Jeśli nie zostaniemy wysłuchani, nie wykluczam, że odmówimy udziału w igrzyskach olimpijskich - powiedział tamtejszy minister sportu Wadim Gutcajt. Teraz w podobnym tonie wypowiedział się jego łotewski odpowiednik.

GMecz Francja - Polska na Mistrzostwach Swiata w Pilce Noznej Katar 2022"Lewandowski na zawsze zszargał swoje imię". Atak na polskiego kapitana

- Nasze stanowisko jest niezmienne. Gdyby igrzyska miałby odbyć się za kilka dni i wzięliby w nich udział sportowcy z Rosji i Białorusi, to my na takie igrzyska byśmy nie pojechali - powiedział Dorzs Tikmers.

Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu potrwają od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 r. Ceremonie otwarcia i zamknięcie odbędą się na podparyskim stadionie Stade de France.

Więcej o: