Rekordzista wśród gospodarzy MŚ bierze się za IO. "Jesteśmy ambitnym krajem"

Meksyk oficjalnie zgłosił swoją kandydaturę do zorganizowania letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku. Wcześniej ten kraj był gospodarzem IO w 1968 roku.

Meksyk się nie zatrzymuje. W 2026 roku będzie współorganizował mistrzostwa świata w piłce nożnej wraz ze Stanami Zjednoczonymi oraz Kanadą. Władze tego kraju chcą więcej i oficjalnie zgłosiły swoją kandydaturę do zorganizowania letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku.

Zobacz wideo "Widziałem Sochana, jak miał 11 lat. Byłem pod wrażeniem"

"Jesteśmy krajem ambitnym i odnoszącym sukcesy". Meksyk jest przekonany o gotowości do organizacji igrzysk olimpijskich

Minister spraw zagranicznych Meksyku, Marcelo Ebrard, poinformował, że 30 listopada utworzony zostanie komitet ds. promocji. Po tym nastąpią oceny potencjalnych miast-gospodarzy podczas IO.

- Postrzegamy siebie, jako kraj ambitny i odnoszący sukcesy. Jesteśmy jedynym państwem, które będzie gospodarzem trzech mistrzostw świata w piłce nożnej. Mamy energiczną i jedną z największych gospodarek na świecie - powiedział Ebrard. 

Nie brakuje w Meksyku głosów, że zorganizowanie igrzysk w tym kraju jest niemożliwe ze względów ekonomicznych. Ebrard jednak uspokaja, że zmienił się system finansowania imprezy i rząd pokrywa tylko 10 proc. wydatków. Dodaje, że w Meksyku jest już gotowa infrastruktura sportowa pod tego typu wydarzenie. - Igrzyska powinny pasować do miast, a nie na odwrót. Nie ma sensu w budowaniu obiektów, z których później się nie korzysta.

- Mielibyśmy prawie 15 lat. To wystarczająco dużo czasu. Jeśli Meksyk coś proponuje, to po to, żeby to osiągnąć - kończy buńczucznie minister spraw zagranicznych Meksyku.

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

Wcześniej Meksyk był gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich w 1968 roku, czy mistrzostw świata w piłce nożnej w 1970 i 1986 roku oraz będzie je współorganizował w 2026 wraz z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. 

Najbliższe letnie igrzyska olimpijskie odbędą się w 2024 roku w Paryżu. Kolejne, w 2028 roku w Los Angeles, a w 2032 w australijskim Brisbane.

Więcej o: