Szef MKOl chce dopuścić Rosjan do startów. Stawia tylko jeden warunek

Szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach uważa, że rosyjscy sportowcy, którzy potępią działania swojego kraju, powinni zostać dopuszczeni do zawodów sportowych. Mieliby występować pod neutralną flagą.

Od wielu miesięcy rosyjscy sportowcy mają zakaz wstępu na większość aren sportowych. Rosjanie zostali wykluczeni z zawodów po tym, jak ich kraj napadł na Ukrainę. I tak na przykład FIFA i UEFA nie dopuszczają Rosjan do żadnych rozgrywek reprezentacyjnych i klubowych. Również w innych dyscyplinach Rosjanie zostali zdyskwalifikowani. Niedawno w Polsce zakończyły się mistrzostwa świata w siatkówce, które miały odbyć się w Rosji. Odebrano jej jednak prawo do organizacji turnieju.

Zobacz wideo Akcja Polaków była fenomenalna, ale to tylko wybryk

Kamiła Walijewa, 17 lutego 2022 r.Nieoficjalnie: Są dowody na doping Walijewej. Rosjanie grzmią i oskarżają

Również kilka miesięcy temu MKOl wydał rekomendację dla wszystkich związków sportowych na świecie. Zalecano wykluczenie rosyjskich zawodników z zawodów sportowych. W przypadku dopuszczenia ich do rywalizacji należy pozwolić im wystąpić pod neutralną flagą i nie grać rosyjskiego hymnu.

Szef MKOl-u stawia warunek Rosjanom. Mogą zostać dopuszczeni do zawodów

Mimo niektórych informacji, jakie pojawiają się w mediach, że wkrótce rosyjscy sportowcy mogą zostać dopuszczeni do zawodów, szef MKOl Thomas Bach stoi na stanowisku, że Rosjanie nie powinni mieć wstępu na zawody sportowe. Ale w rozmowie z "Corriere della Sera" przyznał, że niektórzy z nich powinni zostać dopuszczeni do rywalizacji.

Cztery godziny po inwazji na Ukrainę wyraźnie potępiliśmy Rosję i zawiesiliśmy ją w MKOl, prosząc federacje międzynarodowe o nieprzyjmowanie przedstawicieli tego kraju i nieorganizowanie wydarzeń na ziemi rosyjskiej. Wszyscy przyjęli naszą radę. To był dobry wybór, ale nie rozwiązuje naszego dylematu. Rosyjscy sportowcy z pewnością nie rozpoczęli wojny. Ci, którzy zdystansowali się od reżimu, powinni móc rywalizować pod neutralną flagą. Naszym celem jest nakłonienie do rywalizacji rosyjskich sportowców, którzy nie popierają wojny. Ale to nie jest łatwe – powiedział szef MKOl.

Ukraine Invasion SportsRosjanie szykują się do powrotu. Wstyd

- Od miesięcy rozmawiam o Rosji z dziesiątkami szefów państw i premierów: żaden z nich nie może mi powiedzieć, kiedy i jak skończy się wojna. Tym, którzy pytają mnie, jak MKOl zachowa się w obliczu kolejnych igrzysk olimpijskich i czy zaprosi ich do rywalizacji, czy nie, odpowiadam: kim jestem, żeby wiedzieć i móc wam powiedzieć? – pyta retorycznie Bach.

Dodał również, że nawet gdyby MKOl chciał przywrócić do rywalizacji rosyjskich sportowców, to nie jest to łatwe. - Niektóre rządy niezależnie zdecydowały o nieprzyznaniu wiz dla rosyjskich sportowców na swoich terytoriach, nawet jeśli mogą oni startować w zawodach. Inni zabronili swoim sportowcom konkurowania z Rosjanami. Co więcej, w niektórych krajach mogą nie czuć się komfortowo. Nasza misja pokojowa słabnie i cenę płacą teraz rosyjscy i białoruscy sportowcy. Ale problem może się poszerzyć. Sport staje się coraz bardziej narzędziem odwetu politycznego. Irańczycy mogą nie chcieć rywalizacji z Amerykanami, Palestyńczycy odrzucają Izraelczyków i tak dalej. To świat pełen konfliktów, także w sporcie. Zawsze jest ktoś, kto walczy z kimś innym, kto nie chce, aby ktoś uczestniczył i będzie prosił o sankcje – podsumował Bach.

Wasilij ChamutouskiEsbecja dopadła byłego piłkarza reprezentacji Białorusi. Był na czarnej liście

Więcej o: