Rosjanie szykują się do powrotu. Wstyd

- Wiemy, że MKOl zaczyna się zastanawiać, czy istnieje droga powrotna dla rosyjskich sportowców - mówi cytowana przez Reutersa Suzanne Lyons, przewodnicząca Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego USA. Niewiele ponad miesiąc wcześniej szef MKOl zapewniał, że nie ma mowy o powrocie rosyjskich sportowców.

Od wielu miesięcy rosyjscy sportowcy mają zakaz wstępu na większość aren sportowych. Rosjanie zostali wykluczeni z zawodów po tym, jak ich kraj napadł na Ukrainę. I tak na przykład FIFA i UEFA nie dopuszczają Rosjan do żadnych rozgrywek reprezentacyjnych i klubowych. Również w innych dyscyplinach Rosjanie zostali zdyskwalifikowani. Niedawno w Polsce zakończyły się mistrzostwa świata w siatkówce, które miały odbyć się w Rosji. Odebrano jej jednak prawo do organizacji turnieju.

Zobacz wideo Lewandowski wrócił do domu. Reakcja kibiców podzielona

Germany Israel Olympics Attack5 września igrzyska zmieniły się na zawsze. "Trauma. Nagle zrobił się horror"

Co z rosyjskimi sportowcami? "MKOl zaczyna się zastanawiać"

Również kilka miesięcy temu MKOl wydał rekomendację dla wszystkich związków sportowych na świecie. Zalecano wykluczenie rosyjskich zawodników z zawodów sportowych. W przypadku dopuszczenia ich do rywalizacji, należy pozwolić im wystąpić pod neutralną flagą i nie grać rosyjskiego hymnu.

Czy to stanowisko zmieni się w najbliższym czasie? Niepokojące informacje w tej sprawie podaje Reuters, który cytuje Suzanne Lyons, przewodniczącą Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego USA.

- Wiemy, że MKOl zaczyna się zastanawiać, czy istnieje droga powrotna dla rosyjskich sportowców. Zaczynają docierać do wszystkich zainteresowanych stron, aby uzyskać informacje na ten temat. Ale myślę, że wszyscy uważamy, że w pewnym momencie poszczególni sportowcy nie powinni być ofiarami jakiejkolwiek polityki rządu lub innych napięć na całym świecie. Myślę, że nieuchronnie pojawi się chęć powrotu sportowców mieszkających w Rosji, aby stali się częścią zawodów, ale należy ustalić czas i sposób, w jaki to wygląda – powiedziała.

Opcja atomowa ws. transmisji meczów ekstraklasy. Kibice mogą dostać ciosOpcja atomowa ws. transmisji meczów ekstraklasy. Kibice mogą dostać cios

Co ciekawe, na początku sierpnia o sprawę Rosji został zapytany Thomas Bach, szef MKOl. Jednoznacznie ocenił wówczas, że nie może być mowy o powrocie Rosjan do sportu, ponieważ sytuacja na Ukrainie się nie zmieniła. – To nie jest czas na zmianę rekomendacji czy postawy. Nadal nie zalecamy zapraszania rosyjskich lub białoruskich sportowców do udziału w zawodach, nadal bez hymnów, bez flag, bez barw narodowych – powiedział Bach w rozmowie ze "Sport Bildem".

Rosjanie liczą, że ich wykluczenie niedługo dobiegnie końca, ponieważ już za dwa lata odbędą się igrzyska olimpijskie w Paryżu. Na ostatnich igrzyskach w Tokio Rosjanie wystąpili pod neutralną flagą, a to przez skandal dopingowy w tym kraju. W stolicy Francji może ich w ogóle zabraknąć.

Więcej o: